Dünya Çevre Gününde  Ödül Yağdı

Dünya Çevre Gününde Ödül Yağdı

/
/

Bu yıl teması ‘hava kirliliği’ olan Dünya Çevre Günü SDKM’De kutlandı. Öğrencilerin hazırladığı etkinliklerde temiz hava, temiz toprak ve temiz su vurgusu yapıldı ve ardından çevre duyarlılık yarışmalarında ödüller sahiplerine takdim edildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ortaklığında düzenlenen Dünya Çevre Günü etkinlikleri Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Büyükşehir Belediye başkan Vekili Yaşar Çakmak, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı.

‘ÖNLEM ALMAK ZORUNDAYIZ’

Programın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, “sanın bugünkü ve gelecek nesiller için çevreyi korumaya yönelik 1972 yılında Birleşmiş Milletler’in düzenlediği konferans ile 5 Haziran Dünya Çevre günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl teması hava kirliliğidir. Ulusal bazda ve ilimizde daha temiz bir dünya için çabalarımızı yoğunlaştırmaya çalışıyoruz. Kritik bir eşiğe doğru gitmekteyiz. Hem bireysel hem toplumsal yaşamda önlemler almak zorundayız. Sürdürülebilir kalkınma esasları çerçevesinde uygulamalar söz konusu” dedi.

‘İNSAN FAKTÖRÜ TEHLİKE YARATIYOR’

Konuşmasını sürdüren Kırılmaz, “Son yıllarda insanlığın evrensel bir tehlike oluşturan çarpık kentleşme, azalan hayvan ve bitki türleri, global çevre kirliliği hepimizin dikkatini çekmektedir. Kendi kendini temizleme özeliği olan doğa insanın çeşitli faaliyetleriyle kendini temizleyemez duruma gelmektedir. Değişen üretim miktarlarındaki farklılıklar çevre kirliliğini artırmakta sınırlı kaynakları daha da azaltmaktadır. Toplumdaki atık vurgusunu artırma düşüncesindeyiz. Sıfır atık kampanyasına ilimizde de büyük emekler verildiğini biliyoruz ifadelerini kullandı.

‘YILDIZ GİBİ PARLIYORUZ’

Kırılmaz’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Dünya çevre gününü kentimizde kutlamak çok anlamlı. Yapılan çalışmalar ilimizi çevre konusunda liderliğe taşıyor. İzmit Körfezinin kirliliği entegre çalışmalarla hayata döndüğünü görüyoruz. Atıl durumda olan sahillerin yaşanabilir yerler haline geldiğini görüyoruz. Atık suların yüzde yüzünün arıtıldığı tek belediyeyiz. İzmit Körfezimiz eski güzelliğine kavuştu. Yunuslar çok sevdikleri kıyılara geri döndü. Uluslararası yüzme yarışlarına ev sahipliği yapan Kocaeli turizm destinasyonu olarak bir yıldız gibi parlıyor” dedi.

‘TÜM KURUMLARIMIZLA’

Son olarak kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Dünya nüfusu hızla artıyor. Birçok gerekçelerle çevre dorunu yaşıyoruz. Çevre sorunlarını en aza indirmek insanlar olarak hepimize görev ve düşüyor. Daha bilinçli bir yoğlum ve insan olarak bu konuda belirli çalışmaları ortaya koymak ve bizden sonrakilere yaşanabilir bir dünya bırakmak için önemli. Kocaeli Türkiye’nin sanayisinin kalbinin attığı bir kent. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla çevreye duyarlılık çalışmaları sürüyor” diye konuştu.

‘20 BİN 549 KİLO ATIK’

Geçtiğimiz yıl ilk olarak Valilik kompleksinde başlayan sıfır atık uygulamasından da bahseden Vali Aksoy, “Sıfır atık projesine Şubat 2018 yılında başladık. Valilik bünyesinde 15 Bin 549 kilogram atık kağıt, 2 Bin 310 kilogram cam, 985 kilogram atık metal, Bin 705 kilogram atık plastik toplanmıştır bu sayede birçok ağacı kesilmesi önlenip ham madde tasarrufu yapılmıştır. Çevreyi koruma sadece belediyenin değil insanların da görevi şeklinde konuştu. Ardından çevre duyarlılık yarışmalarında ödüller sahiplerine takdim edildi.

‘8 TESİSE 712 BİN TL CEZA’  

İlimizde sürekli havanın denetlendiği istasyonlarla havadaki herhangi bir olumsuzluktan haberleri olduklarını da ifade eden Vali Aksoy, “İlimiz birçok çalışmaya 13 hava kalite ölçüm istasyonu var. Bunlar sürekli hava kalitesinin ölçümünü denetliyor. Sanayi kuruluşlarının çevreye zarar vermeden üretim yapmaları için her türlü önlem alınmış durumda. 106 baca online olarak 7/24 izlenmektedir. 2 Bin 808 tesis denetlenmiş 45 tesisi 3 Milyon 934 Bin TL idari para cezası uygulanmıştır. 2019’un başından 30 Nisana kadar 857 tesis denetlenip 8 tesise 712 Bin 202 TL para cezası uygulanmıştır” dedi.

ÖDÜLLER;

En çok atık toplayan İzmit ilçesine Vali Hüseyin Aksoy, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e,  En çok atık toplayan Saraybahçe İlkokulu’na çok fonksiyonlu yazıcı ödülünü Vali Hüseyin Aksoy takdim etti. En çok atık toplayan ikinci Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Çelik‘e plaketini Milletvekili İlyas Şeker, En çok atık toplayan üçüncü ilçe olan Derince’ye ödülünü Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak verdi. Plaketi Belediye Başkanı Zeki Aygün ‘e  En çok atık toplayarak ikinci ikinci olan Ülkem İlkokulu’na ödülünü İlyas Şeker verdi. Elektronik atık toplama yarışmasında birinci olan Gölcük Belediyesi’ne plaketi Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Plaketi Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer , Sosyal medyada en fazla beğeni alan öğrencilere tablet hediyesini İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu verdi.  İlde en çok atık toplayarak birinci olan Çakabey İlkokulu’na ödülünü Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak verdi.  Başiskele Doğantepe İlkokulu öğrencilerinden üçüzler Şevval, Yunus ve Hafsa Bozacı çevre adlı şiiri okurken,  İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’da  İSU samuru ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf