Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Pembe Otobüs Projesine Tepki

Cumhuriyet Kadınları Derneği, 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde bazı partilerin belediye başkan adayları tarafından kadınlar için pembe otobüs, pembe vagon gibi vaatlerin dile getirilmesi üzerine basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Pembe Otobüs Projesine Tepki

Cumhuriyet Kadınları Derneği, 31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde bazı partilerin belediye başkan adayları tarafından kadınlar için pembe otobüs, pembe vagon gibi vaatlerin dile getirilmesi üzerine basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Gaye Dolgun, Pembe otobüs konusunun aslında yeni olmadığını söyleyerek, 10 yıldır dillendirildiğini belirtti.  Kadınların toplu ulaşımda rahat etmeleri bahanesiyle ortaya atılan pembe otobüs fikrinin akılla mantıkla bağdaşır hiçbir yönü bulunmadığını söyleyen Dolgun, " Belediyelerin toplu taşıma araçlarında kadın, erkek, yaşlı, çocuk tüm yurttaşlarımızın rahat etmesini sağlamak görevi varken ve bunun için araç ve sefer sayılarını artırmak gibi mantıklı bir çözüm ortada iken, bazılarının kadınlara özel pembe otobüsleri ortaya sürmesi nasıl açıklanabilir" dedi.

Kocaeli Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Gaye Dolgun konuşmasına şöyle devam etti ;

"Pembe otobüsle sözüm ona rahat ettirilen kadının otobüsten inince rahatı nasıl sağlanacak, bunu anlayabilirsek, pembe otobüs mantığını da kavrayabiliriz. Pembe otobüsten inen kadınlar pembe markete mi gidecek, pembe okula mı pembe hastaneye mi pembe iş yerine mi gidecek? Acaba şehrin yarısı pembe mi olacak? Kadın ve erkek şehirde ayrı ayrı mı yaşayacak? Aslında bunlar da önerilmemiş değildir. Kadın hastaneleri, kadın üniversiteleri, kız ve erkek çocukların ayrı okullarda okutulması hepsi hafızamızdadır. Bugün kadınların toplu ulaşımda rahat etmesi bahanesiyle gündeme getirilen pembe otobüsün, yarın esas gideceği durağı biz açıklıyoruz: Kadınlarımız pembe otobüslerle kafeslere sokulacak. Pembe otobüs ancak yaşamdan sıyrılmış ve kafeslere konmuş kadın için anlam taşıyabilir. Bunu özellikle pembe otobüsle kandırılan kadınlarımıza söylüyoruz.

Pembe otobüsü öneren partilerin ortak noktaları laik, üniter Türkiye Cumhuriyeti ile kavgalı olmaktır. Bunlar, küresel emperyalist sistemin beslediği bölücülük ve irticadan paçalarını kurtaramıyorlar. Önerdikleri pembe otobüsle de kadını ötekileştirmenin, kadınla erkek arasına duvar örmenin, kadını da erkeği de aşağılamanın, kısaca milletimizi iyice bölüp kutuplaştırmanın yolunu açmaya çalışıyorlar.    

Bilmezler mi ki kadınlarımız fabrikada, laboratuvarda, sanatta, sporda, tarlada, yaşamın her yerinde erkekle beraber çalışarak, üreterek varlıklarını ispat edeli çok oldu. Milletimiz Türk kadınının üstün başarılarıyla gurur duyuyor. Sporda altın madalyalara doymayan kadınlarımız; akademide, sanatta dünya çapında tanınan kadınlarımız; en ücra köylerde çocuklara kendini adayan kadın öğretmenlerimiz! Her biri büyük önderimiz Atatürk’ün gösterdiği tam bağımsız, aydınlık Türkiye hedefine koşuyor. 

Emperyalist kıskaçtan kurtulmak için mecbur olduğumuz milli üretim seferberliği kapımızdadır ve üreten Türkiye’de kadınlarımız saf tutmaya hazırdır. İşte küresel sistemin de, bu sistemin yönlendirdiği partilerin de esas korktuğu Türkiye’deki büyük değişim iradesidir. Bu yerel seçimde kadınlarımız pembe otobüs rumuzlu gericiliğe gereken cevabı verecektir"

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *