CHP'Lİ KADINLAR CUMHURİYETİ DAİMA KORUYACAGIZ

CHP'Lİ KADINLAR CUMHURİYETİ DAİMA KORUYACAGIZ

/
/

CHP İl Kadın Kolları üyeleri ve partililer 5 Aralık 1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü vesilesiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

CHP İl Kadın Kolları üyeleri ve partililer 5 Aralık 1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü vesilesiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK HAREKET

Program saygı duruşunda bulunulmasının ardından İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya’nın açıklamasıyla devam etti. Kaya açıklamasında, “5 Aralık 1934'te Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti. Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 85 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü. 5 Aralık 1934'de Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Aradan geçen 85 yıl içinde kadınlar Türkiye'nin yönetilmesine katkı sunmak için elinden gelen çabayı her koşulda göstermiştir” açıklamasında bulundu.

GURURLA TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kaya açıklamasının devamında, “Hayatın her alanında eşitlik ve dayanışma arzusunda olan biz kadınlar ülkemizin hak ettiği özgürlük ve adalet toplumu olma yolundaki demokrasi mücadelesine omuz vermeye tüm istek ve inancımızla devam edeceğiz. Ataerkil düşünce sistemlerinin gündelik hayata derinlemesine nüfuz ederek kadınları baskı altına almasını asla kabul edemeyiz. Kadın erkek eşitliğine inanmayan iktidarların öncü mücadelemizi geriletme girişimlerini kola kola girerek önleyeceğiz. Devraldığımız mücadele bayrağını umudu ve direnci örgütleyerek gururla taşımaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BASKILARA KARŞI ALANDAYIZ 

Kaya açıklamasını, “Hiçbir kadının, Ananın gözü yaşlı gönlü gamlı olmasın diye, Cumhuriyet'in ışıklı Türkiye'sinde ayrımsız herkesin gülümseyebilmesi için bizler gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Kadınların hayatın her alanında maruz kaldığı baskılara karşı durabilmek için alandayız, sokaktayız, meydanlardayız. Bu ısrarlı tavrımızı bugün ve daima kararlılıkla sürdüreceğiz. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün 85 yıl önce eşitlediği temsil haklarımızı bugün baltalayanlara, engelleyenlere, kotalarla kısıtlama yolunu başvuranlara ve kurnazlık peşinde koşanlara inat hem 85 yıl önce kazandığımız Seçme ve Seçilme Hakkımızı hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti daima koruyacağız” diye konuştu.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf