Çeyrek Asırlık Heykel Sempozyum Start Verdi

Çeyrek Asırlık Heykel Sempozyum Start Verdi

/
/

Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) iş birliğiyle bu yıl 26.cısı düzenlenen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu başladı. 26 Yılda  340 eserin kayıtlara geçtiği sempozyumda bu yıl 6 eser ilçe'ye kazandırılacak. 

1993 yılından buyana gelenekselleşerek günümüze dek sürdürülen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunun 26’ıncısı 17 Temmuz — 02 Ağustos tarihleri arasında "Gölcük Vizyon 2023” kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek. Gölcük Belediyesinin ev sahipliğinde, Değirmendere Çınarlık Meydanında gerçekleşecek olan sempozyum Türkiye'nin en uzun soluklu tek Ahşap Heykel Sempozyumu olma özelliğini taşıyor.  Sempozyumun açılış ve tanıtım törenine Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in yanı sıra KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Konak, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Tektaş davetliler katıldı.

4 ÜLKEDEN 6 SANATÇI

26. Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumuna bu yıl; Rusya'dan 1, İran'dan 1, İspanya'dan 1, Türkiye'den ise 3 sanatçı katılacak. Sempozyuma katılacak sanatçı isimleri şu şekilde;  Vadim Polin (Rusya) Bahman Chegeni (İran), Pedro Jordan (İspanya), Şenol Bora (Türkiye), Sanem Tufan (Türkiye) Şahin Karakuş (Türkiye).

İLÇE TANITIMINDA BÜYÜK ROL ALIYOR

Programın açılış konuşmasını yapan Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk “ Bugün sempozyumumuzda çeyrek yüzyılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gerçekten çok büyük bir başarıdır. Bu sempozyumun arkasında büyük bir ekip var. Kentimize çok önemli bir katkı sunan bu projeyi bu yılda en güzel şekilde hayata geçireceğiz.  Ulusal ve Uluslararası anlamda ilimizin ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunan bu projenin daha uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

15 GÜN SANAT ÜRETECEKLER

Şentürk’ün ardından konuşan KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki “ Burada güzel eserler üretileceğini ve Değirmendere’yi güzelleştireceğine inanıyorum. Herkese keyifli bir 15 gün diliyorum” dedi. KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı ise  “Burada gerçekten üniversite ve belediye arasında örnek bir iş birliği yapılıyor. İnşallah bu örnek çalışmamız diğer belediyelere de emsal teşkil edecektir. Burada Değirmendere ile bütünleşmiş olan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun en güzel yanlarından bir tanesi de insanalar ile iç içe bir şekilde hayata geçiriliyor olmasıdır” dedi.

KENT KİMLİĞİNE KATKI SUNUYOR

Sanata ve sanatçıya her zaman destek veren bir belediye olduklarını dile getiren “Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise yaptığı konuşmada  “ Bir kentin kimliğinin oluşmasında en önemli faktörlerin kültür, sanat ve spor olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda sanatsal faaliyetleri çok önemsiyoruz. Değirmendere’de 26 yıldan bu yana Türkiye’nin en uzun soluklu sempozyumu olan Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan 20 yıl önce asrın felaketi olan 17 Ağustos depremini yaşadık. Ama o günlerde bu günlere kesintisiz bir şekilde sempozyumumuzu gerçekleştirdik. Sanatçılarımızın çalışmalarını burada gençlerimiz ve Değirmendereli hemşerilerimiz bir birde izleme şansı yakalıyor. Hayat kısa fakat sanat uzun. Gençlerimizin sanata olan ilgilisini merakını artırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda sanatçılarımıza, üniversitemize teşekkür ediyorum” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf