Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Cem Seymen: Artık Tarımın Üzerine Titremeliyiz

Tarım sektörünün sorunlarına çözüm sağlamak ve tarım politikalarına yön vermek amacıyla başlatılan tarım şurasında konuşan Gazeteci ve Ekonomist Cem Seymen, “Tarım üzerine ti…

Cem Seymen: Artık Tarımın Üzerine Titremeliyiz

Tarım sektörünün sorunlarına çözüm sağlamak ve tarım politikalarına yön vermek amacıyla başlatılan tarım şurasında konuşan Gazeteci ve Ekonomist Cem Seymen, “Tarım üzerine titreyeceğimiz en önemli sektör” dedi.

Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen tarım şurasına Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Gazeteci ve Ekonomist Cem Seymen, daire müdürleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, çiftçiler ve çok sayıda misafir katıldı.

İNSAN KENDİ DÜNYASINI TEHDİT EDİYOR

Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kent Politikaları ve Araştırma Merkezi, Kocaeli Üniversitesi, KSO, KOTO, MARKA ve Kocaeli Kent Konseyi’nin işbirliğinde yapılan tarım şurası, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Akabinde kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Dünya ve bölgemiz iklim değişikliği değdiğimiz bir problemle karşı karşıya. İnsanoğlu başına bir iş gelmeden her şey normal gidecekmiş gibi yaşar. Kutsal kitaplarda söylenen sözlerden insanoğlu bazen ‘vahşice’ bu dünyanın en tehlikeli ‘hayvanı’ olarak gezegeni tehdit ediyor. Aslında tehdit ettiği kendi yaşamı” dedi.

VERİMLİĞE İLİŞKİN RİSKLER

Açıklamalarını sürdüren Büyükakın, “Gezegene hiçbir şey olmaz. Küresel ısınma devam ettikçe kara parçası yukarı doğru hareket edecek diğer kara parçasını sıkıştıracak depremlere volkanik patlamalara neden olacak. 2050 yılına gelindiğinde 2,5-3 derecelik ısınma öngörülüyor. Yüzyılın sonuna gelindiğine 6 derece artacağı söyleniyor. 6 derece olduğunda yeryüzünün hiçbir yerinde insan yaşayamaz. Tarım şurası çalışmalarında akademisyenlerimizden çok şey bekliyoruz. Önümüzdeki problemlerden bir tanesi de küresel ısınmadan dolayı eskisi gibi ekilip dikilemeyen alanlar olacak. Verimliliğe ilişkin riskler ortaya çıkacak. Yağış rejimindeki farklılıklar nedeniyle su yönetimi de problem oluyor” diye konuştu.

KENDİ BİLDİKLERİMİZİ YAPTIK

Büyükakın, “Tarımsal sulama faaliyetleri insan ve endüstri için suyu nereden bulacağımızı da düşünmemiz gerekiyor. Gıda arzı güvenliği meselesini de ciddi ciddi düşünmemiz gerekiyor. Tarımsal dekar başına düşen verimliği artıracak tedbirler almak gerekiyor. Tarımsal faaliyetlerin sera gazı salınıma sebep olan uygulamaları da var. Onu da yönetmemiz gerekiyor. Şurayı beklemeyip kendi bildiklerimizi yaptık. Mesela tıbbi aromatik bitkiler projesi yaptık. Deneme satışları başladı. Dijital kabzımallık (aracılık) müessesine benziyor. İnternet üzerinden doğrudan çiftçiyle satış yapma imkan var. Burada da bazı ürünler sergilenecek” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK SORUMLU KAFA YAPISI

Yaşama biçimimize dair daha radikal sorular sormak daha sorgulayıcı olmak gerektiğini ifade eden Başkan Büyükakın, “Daha çok felsefeye ihtiyacımız var. Sürdürülebilir kalkınmayı önemsiyorum. İnsanoğlunun dünyayı büyük bir hırsla tüketmeye devam etmesi halinde doğayla uyum sağlaması gerektiği halde bunu umursamadan yaşamaya devam etmesi önünü alamayacağımız sorunlar ortaya çıkaracaktır.  Bir taraftan kirletiriz bir taraftan kirletmeyle ilgili mutabakatlar yaparız. Kafa yapısında problem var. Küresel ısınmadan da dünyadaki problemlerden de sorumlu olan bu kafa yapısıdır” ifadelerini kullandı.

İNSANIN HIRSI KÖTÜ SONUÇLARA YOL AÇIYOR

Başkan Büyükakın’ın ardından söz alan Vali Seddar Yavuz, “Daha olumsuz sonuçları görünür hale getirdiği bir süreçte hep birlikte görüyoruz. Dünyada 1,5 milyar insanın açlıkla mücadele ettiği diğer taraftan israf yapan insanların olduğu dünyada hep birlikte yaşıyoruz. İnsanın bitmek tükenmez hırsı çok kötü sonuçlara yol açıyor. Değişim ve dönüşümlere hazırlıklı olup olmadığımız üzerimize düşenleri yapıp yapmadığımız önemli. Küresel iklim değişikliğine nasıl bir tavır ortaya koyacağız. Su kaynaklarının korunması verimin artırılması, yeni türlerin bulunması ve üzerinde çalışılması ve bilimsel alanları ilgilendiren çalışmaları konuşacağız” dedi.

TARIM STRATEJİK BİR ALAN

Açıklamalarını sürdüren Vali Seddar Yavuz, “Türkiye bilim sanayi ülkesi haline geldi tarım da asla ihmal etmeyeceğiz stratejik bir alandır. Gıda arz güvenliğini güvence altına almak hepimizin ortak sorumluluğudur. Tarıma yönelik politikaları etkin şekilde desteklemiş tarım ve hayvancılıkta üterim miktarı günden güne artmaktadır. Türkiye’de tarıma yapılan destekler boşa yapılmamaktadır. Türkiye’yi dünyayla yarıştıran en önemli şehirlerden bir tanesi Kocaeli’dir. Tarım politikaları hayvan varlığında artış sağladı. Bu çok olumlu bir gelişme” ifadelerini kullandı.

DAHA AZ SU İLE DAHA FAZLA VERİM

Pandemi döneminde bölgemizde emlak alış ve satışının çok olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, “Kocaeli’de tarım alalarını tehdit edeceği o iyi biliyoruz bu alana yönelik hukuki düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Ülkemizde yılda 700 Bin Ton civarında fındık üretimi var. Dünyanın fındık üretiminin yüzde 70’ini karşılıyoruz. İlimizde 15 Bin Ton civarında üretimi var. Erozyonu önleyen bir bitki olduğu için desteklenmesi gerekiyor. Fındıkta olduğu gibi diğer alanlara da destek vermemiz gerekiyor. Bu alandaki desteklerin mutlaka artırılması modern tekniklerin uygulanması, tarımsal alanların korunması, daha az su kullanarak daha fazla verim elde edebilmesi için bilim insanlarının yardımı ve desteği gerekiyor” dedi.

SEYMEN: TARIMIN ÜZERİNE TİTREMELİYİZ

Gazeteci Cem Seymen, ekonomide sürdürülebilirlik konulu sunum yaptı. Seymen, “Türkiye’de 2 Bin 500 ürün ile dünya ticaretinde önemli yerlere gelebiliriz. Gıdada ve gıda bağımsızlığında istediğimiz seviyede değiliz. Dünyada söz sahibi olmak istiyorsak kendi ham maddemizi üretiyor olmamız gerekiyor burası tarımın ana vatanı olacak bir yer. Böyle bir şura yaptığınız için sizleri alkışlamamız gerekiyor. Pandemiyle yeni bir düzene girdik. Gıdayla ilgili dünyada tüm adımlar atıldı. Üretim büyük bir tehdit altında dünyada. Ne yapabiliriz sorusunu sorması gereken ülke Türkiye. İstediğimiz para Türkiye’ye gelmeyecek. Bizim bir yerden para bulmamız lazım. Üzerine titreyeceğimiz en önemli sektör tarım” dedi.

TOHUMDA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Seymen sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm dünya faizleri yükseltme eğiliminde. Tarım stratejisini hayata geçirmenin tam zamanı. Yem gübre maliyetleri yükseldi. Tarım yoksullukla mücadelenin en büyük dayanağı. Her türlü akıl ve zekayı gençlerimizle buluşturmamız lazım. Anadolu’yu tekrar üretim alanlarına dönüştürmemiz lazım. Bu yüzden ata tohumu vakfı kurdum. Köylü olmaktan utandığımız, tarım ülkesi yaftasından uzaklaştığımız zaman dünyanın 10 ülke ekonomisi arasına girme hayalini hiçbir zaman gerçekleştiremeyeceğiz. Mısır tohumunda yüzde 80, ayçiçek tohumunda yüzde 75, soyada yüzde 95, şeker pancarı tohumunda yüzde yüz dışa bağımlıyız” dedi.

TARIMDAKİ EMEĞİ ÇOCUKLARA AKTARALIM

Gazeteci Seymen, “Tabi ki yollar, köprüler yapalım. Dünyanın en güzel otoyollarına sahip olalım ama şu an kaynaklarımızı sadece ve sadece tarıma ayırmamız gerekiyor. Anadolu çölleşiyor. İç Anadolu şu an büyük bir tehdit altında. Ata hotum vakfı ile gençlere çok şey anlatacağımı düşüyorum. Herkes nereye gittiğimizin farkında sadece ene yapmamız gerektiği konusunda yönlendirmeye ihtiyaç duyuyor. Tohum üreten şirketler yerel tohumu ata tohumunu savunmalı. Yabancı tohumları istemiyorum ülkemde. Tarımdaki alın terini, emeği çocuklarımıza anlatmazsak bu şuralar boşuna yapılmış olur. Asıl Kurtuluş Savaşı budur. Tarımda ekonomide sanayide güçlenmeye yemin etmiş bir tolumun korkacak bir şeyi yok Kocaeli’ye böyle bir vizyona imza attığı için teşekkür ediyorum.” Ardından çiftçilere hediye takdim edildi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *