ÇEKER:ORMAN KANUNLARI GEÇİYOR KİMSENİN DİLEKÇE HAKKI YOK

ÇEKER:ORMAN KANUNLARI GEÇİYOR KİMSENİN DİLEKÇE HAKKI YOK

/
/

Türkiye Kamu sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, kamu çalışanlarının dilekçe haklarının engellendiğini söyleyerek “Bu durum orman kanunlarında geçerlidir orada da kimsenin dilekçe hakkı yoktur” dedi.

Türkiye Kamu sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, ilimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda idarenin çalışanların dilekçelerini işleme almadığı gerekçesiyle açıklama yaptı. Dilekçe haklarını kullandırmayan idareleri uyaran Çeker, bu usulsüzlüğe bir an önce son verilmesini talep etti.

 ‘HAKLAR ENGELLENİYOR’

Dilekçe ile ilgili şikayetleri dile getiren Türkiye Kamu sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, “İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda görev yapan kamu çalışanların talep ve istekleri hakkında kuruma verdikleri dilekçeler, idare tarafından sözlü talimat ile işleme konulmamıştır. Çalışanlar mağdur edilmekte ve dilekçe verme hakları engellenmektedir. Dilekçe hakkı Anayasada yer alan bir haktır ve güvence altına alınmıştır. Türkiye’de hukuk kurallarını bypass etmek için idareler akıl almaz yöntemlere başvuruyor. İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda böylesine usulsüz iş ve işlemlere girişilmiştir” dedi.

‘AÇIKÇA SUÇ İŞLENİYOR’

Sözlerini sürdüren Çeker, “Anayasayı yok hükmünde sayan başına buyruk usulsüz iş ve işlem yapan idareleri çalışanlar adına Türk Sağlık Sen olarak uyarıyoruz. Söz konusu kurumlarda görev yapan kamu çalışanları ve sendika üyelerimiz çalışama hayatında yaşamış oldukları sorunlar, şikayetler, dilek ve temenniler hakkında kuruma dilekçe vermek istediklerinde evrak kayıt da görevli memurlar tarafından dilekçeler işleme alınmamaktadır. İdarenin dilekçeyi göreceği ondan sonra işlem yapılacağı gibi ipe sapa gelmez durumlardan bahsedilmektedir. Bu durum açıkça suç işlemektedir. Anayasaya ve kanuna aykırı davranmaktır” diye konuştu.

‘ÇİFTLİK Mİ KURDUNUZ?’

“Hukuku böyle ayak oyunları ile hiç kimse kenara koyamaz” diyen Çeker sözlerini şöyle sürdürdü “Dilekçeyi almazsak o zaman cevap vermek zorunda kalmayız gibi bir mantıkla hiçbir kamu görevlisi ve yöneticisi hareket edemez. Kanunlar size alırsanız cevap verirsiniz gibi bir durumdan bahsetmez. Bu durum orman kanunlarında geçerlidir orada da kimsenin dilekçe hakkı yoktur. Ormanda yaşıyor veya kendinize bir çiftlik kurduğunuz ve bağımsızlığınızı ilan ettiyseniz bunu da çıkın kamuoyuna açıklayın. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve kanunları ile alakamız yoktur. Biz burayı kel Ali’nin bağına çevirdik istediğimiz gibi at koşturuyoruz” deyin. Buradan bir kez daha açıkça uyarıyoruz hiç kimse ne kanuna aykırı ne talimat verebilir, ne de usulsüz işlem uygulayabilir” dedi.

‘HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ’

Dilekçeyi almamanın dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçunu oluşturduğunu ifade eden Çeker, “Türk Ceza Kanunu’nun “Görevi Kötüye Kullanma” başlığını taşıyan 257.maddesinin 1.fıkrası:”Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü vardır. Usulsüz uygulamayı alışkanlık haline getirmiş idareler usulsüzlüklerini sona erdirilmez ise haklarında hukuki süreç derhâl başlatılacak ve Yüce Türk Adaleti önünde hesap verecekler” dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf