ÇEKER; SEYYAR GÖREV TAZMİNATLARINI ÖDEYİN

ÇEKER; SEYYAR GÖREV TAZMİNATLARINI ÖDEYİN

/
/

Haziran ayı görev tazminatlarını alamayan seyyar sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini belirten Türkiye Kamu-Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, konuyu vurdumduymazlık olarak niteledi

Türkiye Kamu-Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, seyyar görev yapan sağlık çalışanlarına Haziran ayı görev tazminatlarının ödenmemesini gündeme getirdi. Çeker, tazminatın ödenmemesinin mağduriyet yarattığını belirtti.

‘SÜREKLİ SAHADALAR’

Başkan Çeker yaptığı yazılı açıklamada “Birinci basamak sağlık kuruluşları vatandaşımız hastalanmadan sağlığının korunması için kurulmuşlardır. Bu kuruluşlarda görev yapan bazı sağlık çalışanları sürekli gezici olarak görev yapmakta ve yoğun emek ve enerji harcamaktadır. Görevleri gereği mesailerinin büyük bir bölümünü kurum dışında geçirmektedir. Okullarda ve eğitim merkezlerinde vatandaşlarımız ile bir araya gelerek sağlıklarını nasıl koruyacaklarını anlatıyorlar. Bu konuda vatandaşlarımıza teorik, pratik eğitimler veriliyor. Bir kısım sağlık çalışanı ise vatandaşımızın sağlıklı su tüketmesi için şebekelerden su numuneleri alıp klor ölçümleri yapıyor” dedi.

‘ÇALIŞANLAR BEKLİYOR’

Sözlerini sürdüren Başkan Ömer Çeker, “Bu sağlık çalışanlarına ödenecek ücret ve yolluklar 6245 sayılı Harcırah Kanununun 49. Maddesinde;  belirtilmiştir. Bu ücretler seyyar olarak görev yapan memurlara yıl içerisinde iki kez 6 aylık dilimler halinde ödenmektedir. 10. Ay gelmesine rağmen 6. ayda sağlık çalışanına ödenmesi gerek seyyar görev tazminatları ödenmemiş olup sağlık çalışanları mağdur edilmiştir. Seyyar görev yapan gezici görev yapan ebe, hemşire, sağlık memuru, çevre sağlık teknisyeni ve şoförler biran önce seyyar (gezici) görev yolluklarının yatırılmasını beklemektedir” dedi.

‘ÇOK MANİDAR’

Seyyar sağlık çalışanlarının maaşlarının gecikmesi ile ilgili açıklama yapılmadığını ifade eden Çeker, “Yetkililerin bu konuda açıklama yapmaması veya resmi yazı ile kurumları bilgilendirmemesi manidar olduğu kadar tam bir vurdumduymazlıktır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem);“Ücretliye/işçiye hakkını, teri kurumadan önce verin!” buyurmuştur sözünü (Hadisi) Personele karşı sorumluluğunu unutmuş olan yetkililere hatırlatırız. Türk Sağlık Sen olarak çalışanlar adına konun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf