ÇEKER; PROMOSYON İHALESİ ŞEFFAF DEĞİLDİR

ÇEKER; PROMOSYON İHALESİ ŞEFFAF DEĞİLDİR

/
/

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker " Promosyon ihalesine yönelik yaptığı açıklamada şeffaf bir ihale değildir" dedi.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında, Kocaeli Üniversitesi’ne (KOÜ) bağlı kuruluşlarda görev yapan personellerin maaş ve özlük hakların banka üzerinden ödenmesi amacıyla 9 Ekim tarihinde yapılan ihale ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çeker, açıklamasında, “Birçok meslek kuruluşu,kurum çalışanları, ilimizde yayın yapan yerel basın kuruluşları ihaleyi takip etmiş ve ihalenin hangi bankada kaldığı basın kuruluşları tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Yerel basın vasıtası ile kamuoyuna yansıyan bilgiye göre 4 bin 625 TL kişi başı ödeme ile ihalenin Akbank’ta kaldığı anlaşmanın Sayın rektörün onayı ile kesinleşeceği ihaleyi yöneten kurum yetkilisi tarafından ifade edilmiştir” dedi.

RESMİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

“Resmi bir açıklama yapılmadı” diyen Çeker, “Yaklaşık olarak aradan iki aydan fazla bir süre geçmesine rağmen idare tarafından bu güne ihale sonucu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı gibi kurum ile banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi kurumun internet sitesinde yayınlanmamış ve personellerin görebileceği yerlere de asılmamıştır. Banka promosyonları hakkında 20 Temmuz 2007 Tarihli: 26588 sayılı Resmî Gazete yayınlanan 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesinin 7’nci Maddesinde Genelge çerçevesinde yapılacak uygulamalar kurum personelinin rahatlıkla bilgi edinebileceği şekilde ilan panoları ve internet siteleri yoluyla ilan edilecek, aleniyet ilkesine titizlikle riayet edilecektir demektedir” ifadelerinde bulundu.

KURUMU TÖHMET ALDINDA BIRAKMIŞLARDIR

“Promosyon İhale sürecini yöneten kurum idarecileri başbakanlık genelgesini yok hükmünde sayarak kurumu töhmet altında bıraktıkları gibi,belli bir süre sonrabazı sendika temsilcilerinide idareye çağrılarak promosyon anlaşmasının tamamlandığı hakkında bilgilendirilmişlerdir. 13.01.2020 tarihinde ise eğitim ve sağlık iş kolunda yetkili olan malum sendikalar tarafından kurum personelleri sözel bilgilendirilerek kurum ile banka arasında yapılan promosyon sözleşmesi gereği 17 ocak 2020 tarihinde promosyon ücretlerinin personel maaş hesaplarına yatırılacağı bilgisi kurum çalışanlarına aktarılmıştır. Kurum yetkilileri tarafından yapılması gereken resmi açıklamanın malum sendika temsilcileri tarafından yapılması çalışanlarda hoşnutsuzluk ve kuruma karşı güven bunalımına sebebiyet vermektedir” ifadeleriyle sürdürdü.

NİÇİN BİR GİZLEME CABASI VAR

Çeker sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Kurum çalışanları ve kamuoyu merak içerisinde, Yapılan ihale sonucunda Akbank’ta kalmış olan ihale ne zaman iptal edildi? Ziraat Bankasının kazandığı ihale ne zaman yapıldı? Tüm kurumlar promosyon ihale süreçlerini şeffaf bir şekilde yayınlarken burada niçin bir gizleme çabası var. Bu nasıl promosyon ihalesidir. Bir ihale sonuçlanmışsa üniversite niçin bunu kamuoyuna ilan etmiyor da yetkili fakat etkisiz sarı sendikalar vasıtasıyla kurum çalışanlarının promosyon ihalesi hakkında bilgilendirme yapmalarına zemin hazırlayarak kurumun yıpratılmasına göz yumuluyor? dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf