Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Belediyelerimiz Öz Kaynaklarıyla Mücadele Ediyor

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, ilimizdeki il ve ilçe belediyelerinin koronavirüsle öz kaynakları ile mücadele ettiklerini belirterek belediyelere teşekkür etti AK Parti M…

Belediyelerimiz Öz Kaynaklarıyla Mücadele Ediyor

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, ilimizdeki il ve ilçe belediyelerinin koronavirüsle öz kaynakları ile mücadele ettiklerini belirterek belediyelere teşekkür etti.

AK Parti Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, Gazi Mecliste düzenlemiş olduğu basın açıklamasında basın mensupları ile bir araya gelerek koronavirüs ile mücadelede hükümetin ve ilimizdeki belediyelerin yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

ERKEN TEBİR ALDIK

Şeker açıklamasında “Türkiye’de ilk koronavirüs vakası, dünyada vakaların ilk görülmesinden tam 90 gün sonra yani 10 Mart'ta görüldü. Çin’de görülmeye başlanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronovirüse karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye ilk savaş açan ülkeler arasındaydı. Hükümetimiz, virüs salgınının ülkemize sıçramasını engellemek ve salgının yayılma hızını düşürmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Türkiye, 10 Ocak'ta Sağlık Bakanlığı bünyesinde koronavirüs Bilim Kurulu oluşturup 14 Ocak'ta Covid-19 hastalığının rehberini hazırlayarak koronavirüsle mücadeleye yönelik Avrupa ülkelerine göre çok daha erken tedbirler aldı” şeklinde konuştu.

HEMEN HAREKETE GEÇTİK

Avrupa’nın salgın sonrası harekete geçmekte geç kaldığını belirten Milletvekili Şeker, “Avrupa ülkeleri İlk vakayı gördükten 39-54 gün sonra tedbir almaya başlarken ülkemiz 2-3 gün içinde harekete geçti. İlk vakadan 1 gün sonra okulların ve üniversitelerin eğitimlerine ara verildi, kamuya açık toplu etkinlikler kısıtlandı. 2 gün sonra kapsamlı seyahat ve ulaşıma kısıtlama getirildi. 4 gün sonra da insanların toplu bulunduğu mekânlar kapatıldı. ‘Hayat Eve Sığar’ diyerek vatandaşların evde kalması teşvik edildi. Ülkemizde ilk koronavirüs vakası görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda vaka tespiti, teşhis, tedaviler ve vatandaşlarımıza verilecek maskeler dahil masrafların tamamı devletimiz tarafından karşılanmaktadır” diye konuştu.

KARŞILIKSIZ MALZEME DESTEĞİ VERDİK

Şeker, “Sağlık altyapımızın güçlü, sağlık çalışanlarımızın özverili olması, verilen hizmetin kalitesini artırırken ölüm hızının yavaşlamasını ve iyileşme oranının hızla artmasını sağladı. Hükümetimiz, ihtiyaç sahiplerine karşılıksız veya uygun şartlarda destek veriyor. Vatandaşlarımız mağdur edilmeden ve onlardan herhangi bir ücret talep edilmeden salgından ciddi anlamda etkilenen ülkelerden getiriliyor. Dünyanın imrendiği ABD ise ‘Size emek verdim, uçakla getirdim’ diyerek her vatandaşından 1400 dolar masraf alıyor. Dünyayı saran koronavirüs, en büyük ekonomiye sahip ülkeleri bile 30 kuruşluk maskeye muhtaç ederken Cumhurbaşkanımızın talimatıyla dünyanın süper güçleri de dahil olmak üzere onlarca ülkeye karşılıksız malzeme desteği veriyoruz ve böylelikle yeniden tüm dünyaya büyük bir ülke olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.

ÖZ KAYNAKLARLA MÜCADELE

“Devletimiz ve hükümetimiz koronavirüs ile canla başla ellerindeki tüm imkanla mücadele ederken Kocaeli’deki belediyeler kendi öz kaynaklarıyla ciddi çalışmalara imza atıyor” diyen Şeker, “Kocaeli’de özellikle büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz ‘Salgın Küresel, Mücadele Yerel’ diyerek şov ve reklam yapmadan kendi bütçeleriyle ihtiyaç sahiplerine birçok hizmet sunuyor. Büyükşehir belediyemizin yaptığı hizmetlerin bir kısmına şöyle bakacak olursak; kendi ihtiyaçlarını göremeyenlere günlük sıcak yemek hizmeti, 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması, işini kaybeden ihtiyaç sahibi ailelere, esnafa gıda yardımı, su faturasını ödeyemeyene destek, kapalı ve açık alanların dezenfeksiyonu, halkın yoğun olduğu tüm ilçelere dezenfektan stantlarının kurulması, günlük 17 binin üzerinde cerrahi maske üretiminin yapılması ve ücretsiz dağıtılması sağlandı” dedi.

BELEDİYELERİMİZİN HİZMETİ SÜRÜYOR

Sözlerini sürdüren Şeker, “Özveriyle çalışan sağlık personelimize gece nöbetlerinde, moral ve motivasyonlarını yükselten hizmetlerin sunumu, sağlık çalışanlarının akşam konaklama yerlerinin sağlanması ve ihtiyaçlarını karşılaması, il pandemi kurulunun kararıyla evde karantinada olanların yurtlara yerleştirilmesi ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması, evde kalan vatandaşımıza e-Kütüphane ve e-Tiyatro gösterilerini izleme imkânlarının sunulması, sokak hayvanlarına belirlenen noktalarda mama temininin sağlanması ve daha bir çok hizmeti sorumluluk üslenerek mütevazi bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet ediyor. Bu yüzden başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası, Körfez, Derince, Kandıra, Karamürsel, Başiskele, Kartepe ve Gölcük Belediye başkanlarımıza yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

SAĞLIK ORDUSUNA TEŞEKKÜR

İlimizde pandemi hastanelerinin oluşturulmasında, yurt dışından getirilen misafirlerin karantina süreçlerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlayan hastalarının sevkini ve gerekli sağlık malzemelerinin tedarik ve koordinasyonunu başarıyla sağlayan il, ilçe sağlık müdürlerine ve ekiplerine, gecesini gündüzüne katıp fedakârca çalışan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Evde kal çağrısına uyup ‘Hayat Eve Sığar’ diyerek sağlık çalışanlarımıza yardımcı olan tüm vatandaşlarımıza ve ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ diyerek milli dayanışma kampanyasına destek olan herkese teşekkür ediyor, bunca hizmetin yapılmasının talimatını veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, koronavirüsle mücadelede koordinasyonu başarıyla yürüten sağlık bakanımız Dr. Fahrettin Koca’ya, güçlü sağlık sistemimizi oluşturan AK Parti hükümetlerinin ilk Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ ve görev yapmış olan bütün Sağlık Bakanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *