Bayram Arifesinde Uzunbey Mezarlığına Bu Görüntü Yakışmadı

Bayram Arifesinde Uzunbey Mezarlığına Bu Görüntü Yakışmadı

/
/

Kartepe Uzunçiftlik Uzunbey mezarlığına arife günü  giden vatandaşlar karşılaştıkları manzara karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Mezar içinde biçilen otlar toplanmadan mezarlık içine bırakılmış. Arife günü kabristanlıkları ziyarete giden vatandaşlar Uzunbey mezarlığında kırılmış baş taşlarının yanı sıra zarar görmüş mezarlıklarla karşılaştı.

BİR TABELASI BİLE YOK

Kartepe ilçesi Uzunbey Mahallesi ile Ertuğrulgazi Mahallesi sınırlarında kalan ve bölgenin en eski mezarlığı olarak bilinen Uzunbey mezarlığındaki görüntü İlçe belediyesine hiç yakışıyor. Bölge sakinleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birçok mezarlıkta düzenleme bakım yaparken, yıllardır Uzunbey mezarlığına bir çivi dahi çakmadılar. Yakınlarımızı kabristanlığına gittiğimizde mezarlıkları bulmakta zorluk çekiyoruz bir mezarlık tabelası bile yok dediler. 

DERE TAŞTI MEZARLAR ZARAR GÖRDÜ

Uzunçiftlik sakinleri Kocaeli Büyükşehir ve Kartepe Belediyesinden Uzunbey Mezarlığında çevre içinde düzenleme, bakım onarım yapılmasını istiyor. İlçede tek el değmemiş kaderine terk edilmiş mezarlığın ortasından geçen dere ise mezarlıklara zarar veriyor. Son dönemlerde yağan sağanak yağışlarda bazı mezarlar zarar gördüğü gibi bazılarının kaybolduğu iddia ediliyor.

MEZARLIKTA YER KALMADI

Arife günü yakınlarını kabristanlığa ziyarete gidenler gazete ve internet sitelerinde haber olarak yayınlanan “Mezarlıklar Bakımdan Geçti” haberlerini bu fotoğrafları çekerek çürüttü.  Uzunbey mezarlığında yer kalmadığını bölgenin yeni mezarlık alanı ihtiyacının ortaya çıktığını ifade ettiler. Ayrıca mevcut mezarlık alanı ve mezarlar çok iç içe olduğunu için bazı mezarlara ulaşmak için başka bir mezarın üzerine basmak gerekiyor. Yolu, aydınlatması ve mezar içi düzenlemesi olmayan Uzunbey mezarlığında sahipsiz mezarlarda yok oluyor.

BAŞKANIN SEÇİM VAATLERİ İÇİNDE VARDI

Bölge sakinleri Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın seçim vaatleri içinde yer alan mezarlıkların yapılması, bakım ve onarımının yapılması  sözünün Uzunbey Mezarlığı içinde en kısa zamanda hayata geçirmesini istiyor. Ayrıca tabelası olmayan mezarlığa tabela, mezarlığın içinden gecen derenin ıslahı ve çevresinin kapatılması, yeni mezarlık alanının biran önce bölgeye kazandırılmasını istiyor.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf