Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Bayrak Şairi’ne Anlamlı Tören

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının yıldönümünde anıldı. Ersoy’un şiirlerini en güzel şekilde seslendiren öğretmen ve öğrencilere hediyeleri takdim edildi ‘Mehmet Akif…

Bayrak Şairi’ne Anlamlı Tören

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının yıldönümünde anıldı. Ersoy’un şiirlerini en güzel şekilde seslendiren öğretmen ve öğrencilere hediyeleri takdim edildi

‘Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ etkinli kapsamında ‘Edebi Hayat Okumaları’ yarışması düzenlendi. Yarışmanın sonuçları; İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 85. Yıl dönümünde düzenlenen törende açıklandı. Yarışmada 1319 ortaokul öğrencisi 1220 lise öğrencisi Türkçe Şirinin öncüsü Yunus Emre’nin şiirlerini okudu. Törende dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri takdim edildi. Öte yandan dereceye giren okullara da bilgisayar hediyeleri verildi. Ödül takdimi sonrası Şair İbrahim Sadri, Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini müzik eşliğinde seslendirdi. Programa AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

KAYBEDENİ YOK

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “1319 ortaokul öğrencimiz 1220 lise öğrencimiz ise Türkçe Şirinin öncüsü Yunus Emre’nin şiirlerini okudu. Yarışmaya katıldılar. Maksadı bilmek olan bu etkinliğin elbette kaybedeni yoktu. Öğrencilerimizin iki muhteşem şahsiyetle tanışması güzel neticeler verecektir. Katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum yarışma için gözlerini satırlarda gezdiren yarışmanın amacının kendini bilmek olarak anlayan öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

EN KIYMETLİ HAZİNEMİZ

Akmanşen’in ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “bir milletin en güllü hazinesi gençlersiniz. Sizin gibi gençlere sahip olduğumuzu için geleceğe umutla bakabiliyoruz. Öğretmenlerimize ve velilerimize sizi böyle yetiştirdikleri için teşekkür ediyorum. Mehmet Akif Ersoy da Yunus Emre de onlar gibi yüzlerce isim de bizim en kıymetli hazinemiz. Bizi tarihimize bağlayan milletimizin sahip olduğu güçlü ruha bağlayan çok kıymetli çalışmalar. Bilmek kolay yazılanları okursunuz bu öğrenilir ama hikmet ve irfan başka bir şeydir. Atomu parçalamayı öğrenmek çok kıymetlidir ama hikmet sahibi değilseniz atomu parçalamayı bomda olarak da kullanabilirsiniz” dedi.

GEÇMİŞİNİZ YOKSA

Başkan Büyükakın konuşmasının devamında “Milletimizin evlatları, ceddimiz öğrendiklerini bilgelik hamuruyla yoğurup gittikleri her yere adalet, barış, huzur götürmüşler. Sizler sadece bu coğrafyanın değil dünyanın nöbetini tutuyorsunuz. Türkiye, Türkiye’den büyüktür. Türkiye’ni  sorumlu olduğu coğrafya sınırlarımızdan ibaret değildir. Afrika’dan, Asya’dan Antartika’dan sorumlusunuz. Yeryüzünde barışı tanzim etmekle sorumlusunuz. Tarihimiz boyunca dil, din, ırk ayrımı gözetmeden mazlumları koruduk. Devlet yoksa vatan yoktur, millet yoktur bayrak yoktur. Geçmişiniz yoksa geleceğinizin de olmayacağını bilmelisiniz. Edebiyat okumak bir anlamda tarih okumaktır” şeklinde konuştu.

‘AKİF’E YENDEN AŞIK OLACAKSINIZ’

Akif’in mezarını mutlaka ziyaret edin. Hayatının son zamanlarını maalesef sefalet içinde geçirdi. Buruk bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyen Akif’in nasıl bir duygu içerisinde olduğunu düşünün. Allah mekanını cennet eylesin, nur içinde yatırsın. Sizi de Asım’ın nesli dediği evlatlardan eylesin. Safahat inanılmaz bir kitaptır sadece bir şiir kitap değil bir mefkuredir. Satır satır okuduğunuzsa nasıl güçlü bir şair olduğunuz göreceksiniz. Akif’i her okuduğunuzda Akif’e yeniden aşık olacaksınız. Yunus Emre içinde ilave söz yok. 4 kitabın manası kişi hakkı bilmektir der. Siz Hakk’ı bilen nesiller olacaksınız inşallah” dedi.

‘TÜRKİYE’YE ARTIK GEM VURULAMAZ’

Başkan Büyükakın son olarak “Bu milletin tarihte gösterdiği başarıları iyi yetişerek dünyada yeniden yapacaksınız. Temennimiz milletimizin eski günlerine kavuşması, çağdaş medeniyetlerin standartlarını koymasıdır. Ben sizin bunu başaracağınızı inanıyorum. Türkiye artık gem vurulamaz olmuştur. 2053 ve 2071 yıllarında biz hayata olamayacağı siz Türkiye’nin dünyaya standart getirdiğini göreceksiniz. Sadece bu topraklardan değil dünyanın bütün coğrafyalarından sorumlu olduğunuzu unutmayın. Size inanıyoruz, size güveniyoruz. Ödül alacak olan tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

‘ASLA İSTİLA EDİLEMEZ’

AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ise “Çok anlamlı ve özel bir amaç için buradayız. Geçmişten geleceğe yüz yıldır milyonlarca Türk evladının zihinlerine vatan, İstiklal, bağımsızlık aşkını sevgiyi aşkı nakşeden büyük Şair Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle anıyoruz. O ve onun gibi binlerce alim bu milletin bağımsızlığı için bizlerin burada hür ve güçlü bir şekilde yaşamamız için büyük mücadele verdiler. Tarihin gördüğü en büyük cihan devleti olan Osmanlı Devleti’nin bütün bir cihanı barış ve adaletle yönetmiş bir anlayışın çökmekte olduğu bir dönemde ısrarlarıyla bu karanlığı aydınlatmaya çalışmış Bu milletin asla istila edilmeyeceğini haykırmıştır” diye konuştu.

‘1000 YILDIR VAZGEÇMEDİK’

Milletvekili Yılmaz, “100 yıl önce dedelerinizin yaşadığı aynı duyguları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde istiklal savaşını vermiş atalarımızın yaşadığı duygularını bugün burada okullarımızda her gün hissediyoruz. Ezelden beri 1000 yıldır bu milletin asla istiklalinden vazgeçmediğini bize öğretmiştir. Bugün bize düşen aynı ruhu taşımaktır. Bu topraklara sahip çıkacak gücü ve kuvveti ilim ve irfanla donanarak ülkemizi ekonomik, siyasi ve askeri olarak güçlü bir devlet haline getirmek; bilim ve teknolojide öne geçmek işte bu görev gençler size düşüyor” diyerek sözlerini tamamladı. Akabinde öğretmen ve öğrencilere hediyeleri takdim edildi. n Ayşe AYDIN

ORTAOKULKATEGORİSİ

Birinci olan Körfez Kent Emlak Konut Ortaokulu’ndan Aslı Ceren Demirbaş

Birinci olan öğretmen Körfez Kent Emlak Konut Ortaokulu Öğretmeni Sevilay Özdemir Polat

İkinci olan Gebze Mesude İşman Ortaokulu öğrencisi Elif Kızıltaş

İkinci olan Gebze Mesude İşman Ortaokulu’ndan Öğretmen Ali Coşkun

Üçüncü olan öğrenci Çayırova İstiklal Ortoakulu öğrencisi Berra Safran

Üçüncü olan İGASŞ Ortoakulu Öğretmeni Makbule Ertaş

LİSE KATEGORİSİ

Birinci olan Kocaeli Anadolu Lisesi’nden Yavuz Selim Arslan

Birinci olan öğretmen Kocaeli Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni Ekrem Dilce

İkinci olan Kocaeli Fen Lisesi öğrencisi Elif Erdoğan

İkinci olan öğretmen Kartepe Kocaeli Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni Erdem Yıldırım

Üçüncü olan Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Nisanur Subaşı

Üçüncü olan Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi öğretmeni Ömer Yılmaz

OKULLAR ARASI YARIŞMA DERECELERİ

Birinci olan okul; Derince Fatih Ortaokulu

İkinci olan okul Körfez İGSAŞ Ortaokulu

Darıca Şehit Hasan Kaya Kız İmam Hatip Lisesi

Lise düzeyinde birinci olan okul; Kartepe Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi

İkinci okul; İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi

Üçüncü olan okul; Evliya Çelebi Kız İmam Hatip Lisesi

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *