Başkansız İlk Meclis’te CHP’nin İtirazı KİHMED’in Zaferi Oldu

Başkansız İlk Meclis’te CHP’nin İtirazı KİHMED’in Zaferi Oldu

/
/

İzmit Belediyesi, 2019 yılı Ocak ayı ilk meclis toplantısı belediye meclis toplantı salonunda gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan katılmadığı toplantıda KİHMED ve belediye arasında yapılacak işbirliğini içeren gündem maddesi CHP’nin itirazına rağmen Ak Partinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıya AKP Grup Başkanvekili İbrahim Elgin başkanlık yaptı. Yılın ilk meclis toplantısında 18 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıya başkanlık yapan AKP Grup Başkanvekili İbrahim Elgin, “2019 yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. 7-13 Ocak tarihler arasından Görme Engelliler Haftası var. Belediye olarak beyaz baston ve saat dağıttık. Bu projelerimize devam edeceğiz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Çok zor bir görev yapıyorlar. 16 Ocak İzmitimiz için çok önemli bir gün. İlk basın toplantısı Kasr-ı Humayunda yapıldı” açıklamasında bulundu.

DENETİMİDE 3 AK PARTİ, 2 CHP’Lİ

MECLİS ÜYESİ GÖREV YAPACAK

KİHMED ve belediye arasında yapılacak işbirliğini içeren gündem maddesinde AKP ve CHP’li meclis üyeleri arasında kısa süreli sözlü gerginliğe neden oldu. KİHMED ile protokol imzalanması için İzmit Belediye Başkanına yetki verilmesini amaçlayan madde CHP’lilerin itirazına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantıda Denetim Komisyon üyeliğine 31’er oy alarak Engin Öztürk, Haluk Akgün, Canan Soylu, Veli Beyaztaş ve Ercan Umutlu seçildi. CHP İmar Komisyonu Üyesi Birol Sağlam, belediye personeli Nurdan Külcü’nün görevlendirmeleri ile ilgili yazılı olarak soru önergesi verirken,  Sağlam tarafından verilen soru önergesinde, “İzmit Belediyesi personelimiz olan Nurdan Külcü, son on yıl boyunca toplam 10 farklı bölümde görevlendirilmiştir. Son görevlendirme yeri olan Şahinler Köyü ile İzmit Merkez arası 30 km mesafede olup, emekçi çalışanımız en az 1 saat süreyle üç araç değiştirerek iş yerine ulaşabilmektedir” savunması yapıldı.

İTİRAZLAR MECLİS’TE OYLAR

KARŞISINDA YETERSİZ KALDI

Sağlam, “Yanında çalışma yürüten erkek personel tarafından uğradığı sözlü taciz sonrasında jandarma tutanağı ile şikayet konusu olan bir mağduriyet yaşadığı ve iş yerine bir ay süreyle uzaklaştırma kapsamında tedbir kararının olduğu gözlemlenmiştir. Görev tanımında yer alan sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda bağlı bulunduğu ilgili müdürlüğüne çalışan memur tarafından düzenlenen talep ve ihtiyaçların bulunduğu listeyi faaliyet raporunda defalarca eksik olduğunu bildirilmesine rağmen konu ile ilgili bir çalışma başlatılmış mıdır?” dedi. Kocaeli İmam Hatip Liseleri Derneği'nin (KİHMED) belediyeye yaptıkları başvuruda, dernek olarak kiraladıkları Cedit Mahallesi, Turan Güneş Caddesi No:1 İzmit adresindeki binada, öğrencilere yönelik yapılması planlanan eğitim, kültür, spor, sosyal etkinlikler ve benzeri alanlarda belediyeyle işbirliği protokolü yapılması talebi üzerine işbirliği protokolünü imzalaması için İzmit Belediye Başkanına imza yetkisi verilmesi görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Protokol konusunda hakkında söz alan CHP Grup Başkanvekili Veli Beyaztaş, “Biz bu tarz tüzel kişiliklerle yapılacak protokollerin komisyona havale edilmesini talep ediyoruz. Komisyon incelemeli.  Belediye başkanının hangi yetkilerle protokol yapması konusunu netleştirmek istiyoruz.  Biz bu şekliyle direk oylanmasını istemiyoruz” dedi. İçerikle ilgili bir sıkıntımız yok ama usül olarak komisyona havale edilmesi daha doğrudur diyen Beyaztaş,“2 ay sonra yeni bir yönetim göreve gelecek. Kim göreve gelirse gelsin uzun vadeli protokoller bu açıdan da doğru değil. Gerekçemiz bellidir. Yangından mal kaçırır gibi bir protokol yetkisi yapılmamalı. Karşı oy kullanıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. Ancak yapılan oylamada Ak Parti oylarının çoğunluğu CHP’nin itirazlarını hükümsüz kıldı.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf