BAŞKANLAR SORUNLARINI AKTARMAN İÇİN KOORDİNASYONA GELDİ

BAŞKANLAR SORUNLARINI AKTARMAN İÇİN KOORDİNASYONA GELDİ

/
/

İl koordinasyon kurulu toplantısına katılan Belediye Başkanları sorunlarını aktardı. Toplantı da Vali Hüseyin  Aksoy müjde verdi. İlimize 150 Bin fidan dikeceğiz dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen proje kapsamında ilimize 150 Bin fidan dikilecek. Konuyla ilgili koordinasyon toplantısında konuşan Vali Aksoy, Gebze’de orman yangınının olduğu alanda 11 Kasım’da tören yapacağız” dedi.Kocaeli 2019 yılı 4. Koordinasyon kurulu dün toplantısı dün Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında Valilik Akçakoca toplantı salonunda yapıldı. Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya belediye başkanları, ilçe kaymakamları, daire müdürleri katıldı. Karayolları DSİ ve Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nün sunum yaptığı toplantıda İlçe belediye başkanları bölgelerinin sorunlarını dile getirdi.

106 PROJE TAMAMLANDI

Koordinasyon kurulu toplantısında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, 2019 yılında ilimizde kamu kurumları ve belediyeler tarafından toplam 509 proje uygulanmaktadır. Dönem sonu itibariyle  biten proje sayısı 106, devam eden proje sayısı 302, ihale aşamasında olan proje sayısı 36, yeni ihalesi yapılan proje sayısı 9, henüz başlanamayan proje sayısı 56’dır. 2019 yılı yatırımlarının proje tutarı toplamı 12 Milyar 929 Milyon TL'dir. 2019 yılı ödenek toplamı ise 2 Milyar 408 Milyon TL'dir. Dönem sonu itibarıyla bu ödenekten yapılan harcama toplamı 1 Milyar 396 Milyon TL’dir. Yılın ilk dokuz ayında nakdi gerçekleşme oranı yüzde 58’dir” dedi.

RAPORLAR İLYAS’TAN

Sözlerini sürdüren Vali Aksoy, “Toplantı öncesinde ilk defa yatırımcı kurum ve kuruluşlardan yatırım izleme raporları kâğıt ortamında istenmemiştir. Bunun yerine İçişleri Bakanlığı Bilgi işlem Dairesi Başkanlığınca geliştirilen İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) yatırımcı kurum ve kuruluşların kullanımına açılarak yatırımlarla ilgili veriler bu sistem üzerinden alınmıştır. Bundan sonra yatırım izleme raporları için bu sistem kullanılacaktır. Her Koordinasyon Kurulu toplantısından önce sisteme veri girişlerinin doğru, eksiksiz ve zamanında yapılması için kurum amirleri tarafından  gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

’14 PROJEMİZ VAR’

Toplantıda ilk sunum yapan Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürü Mehmet Çetin oldu. Çetin, “İlimizde 14 adet projemiz var. Toplam bedelleri 1 milyar 602 milyon TL. 2019 yılı toplam ödeneği 115 Milyon TL. 2019 yılı toplam harcaması 35 Milyon TL iken rutin bakım, trafik ve diğer işlere 43 Milyon TL harcandı. Kamulaştırma ve rutin işlere ise 14 Milyon TL harcandı. İşlerimizin nakdi gerçekleşme yüzde 80, fiziki gerçekleşme yüzde 72’dir. Anadolu kavşağı İstanbul Çamlıca’dan başlayıp Gebze kavşağına kadar olan çalışma devam ediyor. Gebze İzmit kesimi toplama inşaatı ve Gebze doğu kavşağındaki çalışmalar devam ediyor. 2019 sonu itibariyle bitirilmesi planlanıyor” dedi.

SARIDERE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI YILSONUNDA HAZIR

Sözlerini sürdüren Çetin, “İzmit Kandıra işimizde ise otogar kavşağı yılsonu itibariyle tamamlanacak. İzmit Yalova yolu üzerindeki K3 köprülü kavşağında yan yollarda çalışmalar sürüyor. Viyadüğün altındaki çalışmalar bitti. Tretüar ve bordür çalışması sürüyor. İzmit Kandıra yolu Sarıdere Köprülü kavşağında çalışmalar sürüyor. Kasım sonu itibariyle buradaki köprüleri trafiğe açacağız. Gebze’den İzmir’e kadar olan yol hazır ve işletmeye açılmıştır. Gebze Kaymakamı TEM yolu üzerinde 4 köprü yapılacaktır. Yatırım programına alınmıştır. Bahsedilen köprü ile ilgili ihaleler ve yer teslimi yapıldı, koordinasyon çalışmaları sürüyor. İlgili belediye başkanları ile toplantılar yapıldı ve çalışmalar en kısa sürede başlayacak” dedi.

SEZER BÖLGESİNE MENFEZ İSTEDİ

Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer, bölgesinde karayolları ile ilgili çalışmaları Bölge Müdürü Mehmet Çetin’e sorarak “Batakdere ve Ekşidere’nin devamında karayolları tarafından bir menfez yapılması gerekiyor. Batakdere yaklaşık 10 Milyon TL’ye mal oldu, asfaltlama çalışması yapıldı. Menfez yapılmadığında yoğun yağışlarda yine sular altında kalacaktır. Bununla ilgili bir çalışma var mı?” dedi. Söz alan Çetin ise konuyla ilgili yazılı bilgi vereceklerini ifade etti.

OTOGAR KAVŞAĞINI SORDU

Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan da söz alarak Bölge Müdürü Mehmet Çetin’e “İlçe otogar kavşağının bu yıl içinde teslim edileceği yeni ihalenin 2019 yılında yapılacağı söylenmişti. Ama değerli müdürüm farklı bir şey söyledi Kandıra’yla alakalı ciddi destek istiyoruz. Bu durum bizleri ve turizmi zorluyor” diye sordu. Çetin, “Şu anda mütaahhit tasfiyesini istedi. Otogar kavşağını bitirdikten sonra tasfiyesini isteyeceğiz. İhalesi yapılacak. İhale hazırlıklar devam ediyor. Ama net bir tarihi veremiyorum. Kavşak yıl içinde bitecek” dedi. Konuyla ilgili konuşan Vali Aksoy “Bir an önce gündemden çıkması lazım” dedi.

HEREKE ÇIKIŞINA AYDINLATMA TALEBİ

Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir de ilçesinde olan eksiklikleri aktararak “Gebze yönünden Hereke yönüne çıkışta 3 kilometrelik bir bölge zifiri karanlık, sürekli kaza oluyor. Bu olaylardan biri de bugün oldu. Bu güzergahın tamamen aydınlatılmasını talep ediyoruz. Ercan Topaca döneminde resmi yazışmalarla talebimiz oldu” dedi. Vali Aksoy ise “İhtiyaç varsa tekrar aydınlatılması hususunu dile getirelim. Bir inceleyelim. Karayollarının kapsamına giriyorsa yapalım. Yoksa büyükşehir veya başka bir yöntemle aydınlatma yapılabilir mi bunu halledelim” dedi.

‘DEVAM EDEN PROJELER 23 MİLYON TL DEĞERİNDE’

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Alpaslan da 2019 yılı yatırım programında yer alan projeleri anlattı. Alpaslan, “İnşaat aşamasında 7 proje, proje aşamasında 4 adet işimiz devam ediyor. Toplamda 22 Milyon 965 Bin 158 TL harcama tutarı var. Bun projelerin fiziki gerçekleşme yüzde 75. Dilderesi ıslahı yapıldı. Karamürsel İnebeyli Göleti inşaatının proje tutarı 3 Milyon 237 Bin TL, fiziki gerçekleşme ise yüzde 40. Kandıra Safalı Göleti 5 Milyon 138 Bin TL tuttu ve proje tamamlandı. Karamürsel İhsaniye Barajı 25 Milyon 440 metreküp sulama sahası var. Projenin fiziki gerçekleşme yüzde 96 aşamasında. Safalı göleti sulama projesi ile 2 Bin 470 dekar arazi alanını sulamakta. Toplulaştırma çalışmaları 1 adet devam ediyor.

‘DİLOVASI DERE ISLAHI NE ZAMAN YAPILACAK?’

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir de Karayolları Müdürü Çetin’e soru sorarak “Dilovası’nda devam eden dere ıslahı çalışması var. Osmangazi köprüsü daha proje edilmeden bu iş vardı ancak henüz tamamlanmadı. Buranın iş planı en zaman olacak. Ön tarafta fabrikların birleşme noktasında yarıya kadar toprak dolu. Yukarıdan gelen toprak orada birikti. Bununla ilgili bir öneri var mı? Kamuoyu bize çok sık sorular soruyor. Ballıkayalar ve Kirazpınara’a doğru ıslah olmadığı sürece burada su baskınları olacaktır. Yoksa yapılan işin bir anlamı kalmıyor. Yapılan emekler boşa gidiyor” şeklinde konuştu.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Alpaslan Şayir’in talebiyle ilgili konuşarak “Oradan elektrik şebekeleri, doğalgaz oradan geçiyordu orada büyük bir sıkıntı vardı. Tarihi köprünün onarımı vardı. Diğer dere kısımları da tamamlandı. Sene sonu itibariyle bitecek. Bölge müdürlüğümüze sunacağız. Takipçisi olacağız” dedi. Vali Aksoy ise “Konu üzerinde duralım” diyerek talimat verdi.

İLİMİZE 150 BİN FİDAN DİKİLECEK

İlimize Elazığ’dan atanan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat da bir sunum yaparak “4,5 Milyar yakın ödeneğimiz var. Fiziki gerçekleşmemiz yüze 70 oranındadır. Yılsonunda yüzde yüz gerçekleşmiş olacak. 11 Kasım’da Türkiye genelinde 11 Milyon fidan dikilecek. Kocaeli’ye 150 Bin fidanı Muhtarlığımız, okullarımız ve camilerimizle birlikte toprakla buluşturacağız. Gebze’de yanan alan birinci önceliğimiz” dedi. Ardından konuşan Vali Aksoy, “Gebze’de orman yangınının olduğu alanda tören yapacağız. Belediye başkanlarımız kaymakamlarımızın ve müdürlerimizin gereken hassasiyet göstereceğine eminim” dedi.

BATTI ÇIKTIYA 4 KASIM’DA İHALE

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altay ise ilimizde devam eden projelerle ilgili bilgi vererek Gebze-Darıca metrosunun Ulaştırma Bakanlığı’na devir sürecini yürütüyoruz. Protokol görüşmelerimiz devam ediyor. Bu hafta protokol imzalama yetkisi alacağız. 4-5 Milyarlık projeyi ay sonu itibariyle bizimle alakası kalmayacak. Karamürsel D 130 üzerinde battı çıktı inşaatında müteahhitle sıkıntılar yaşandı. Bizler de kanun çerçevesinde işi feshettik. Bunula ilgili bir sıkıntı doğdu. 4 Kasım’da yeni bir ihale yapılacak. SEKA Park otogar arasındaki tramvay hattı okullar bölgesinde kadar geldi. Plajyolu’na kadar olan hat devam ediyor Kasım ayının 3. haftasında orayı hizmete açacağız” dedi.

‘HEP BİRLİKTE ÇÖZELİM’

Toplantıda son olarak söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Yatırım programında olan ve ihaleye çıkılmamış işer varsa bunları bitirmek için yoğu gayret içinde olalım. İl içinde olan sorunları çözmeye gayret edelim, çözemediklerimiz ilgili bakanlıklara aktarma konusunda hep birlikte çalışalım. Arkadaşlarımızdan yatırımları yerinde inceleme ve herhangi bir soru varsa bizlere rapor edilmesini istiyorum. Çalışmalarımızı bu hassasiyet içinde sürdürmeye devam edelim” diye konuştu. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf