Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Başiskele Vefa Destek Grubu’na Temizlik Kiti Bağışladı

Başiskele Kaymakamlığı’nca kurulan Vefa Destek Grupları öğretmen, polis, muhtar, din görevlisi ve aile hekiminden oluşuyor. Her mahalle için ayrı bir vefa grubu oluşturuldu. …

Başiskele Kaymakamlığı’nca kurulan Vefa Destek Grupları öğretmen, polis, muhtar, din görevlisi ve aile hekiminden oluşuyor. Her mahalle için ayrı bir vefa grubu oluşturuldu.

İlk kez ilimiz Başiskele ilçesinde gönüllü ekipler tarafından kurulan Vefa Destek Grubu, bir yandan evden çıkamayan vatandaşlar için çalışırken bir yandan da koronavirüs tespiti konulan vatandaşları tespit edip karantina sürecini uyguluyor.

ÇAĞRIYA CEVAPSIZ KALMADILAR

Yapılan bu fedakar göreve, Başiskele Kaymakamı Kantay'ın çağrısı üzerine Özel Bilgi Kültür Koleji Genel Müdürü İsmail Aydemir ve yönetimi de destek verdi.  Aydemir, Vefa destek gruplarının sahada çalışan sağlık personeli (aile hekimleri, yardımcı sağlık personeli) polis, jandarma, filyasyona yardımcı olan öğretmenler, muhtarlar ve din görevlileri için 200 adet siperlik, 1000 adet tek kullanımlık önlük, 1000 adet bone, 1000 adet çift eldiven bağışında bulundu.

 İHTİYAÇLAR HIZLI GİDERİLİYOR

İçişleri Bakanlığı’nın 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için getirdiği sokağa çıkma yasağından itibaren Başiskele Kaymakamlığınca oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları, yardım edecek kimsesi olmayan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ihtiyacına koşmaya devam ediyor. Vefa Sosyal Destek Grubu ve Vefa İletişim Merkezi’nin koordinasyonuyla bu vatandaşların alışveriş, sağlık ve banka işlemleri gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

TİTİZ ÇALIŞMA

Covid-19 salgını ve beraberinde getirdiği etkileri ile hızlı mücadele etmek amacıyla Başiskele Kaymakamlığı Vefa Destek Gruplarında her mahalle için bir öğretmen, polis, jandarma, muhtar, din görevlisi ve aile hekimi evden çıkamayan vatandaşlar için titizlikle çalışıyor. Daha büyük kitlelerin evde kalması ve bu salgın hastalığın önüne geçilebilmesi adına ter döken Vefa Destek Grupları için gerekli sağlık tedbirlerinin alınması büyük katkı sağlıyor.

HER MAHALLEYE AYRI TİM

Vefa Destek Grubu ile ilgili bilgi veren Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, ‘’Bu uygulama ilk defa Başiskele’de uygulandı. Algoritmacı arkadaşlarımızın gönüllü olmak şartıyla her mahallede kurduğu timler var. İlçemizde 29 ayrı tim kurduk. Grup yöneticisi olarak aile hekimlerimizi atadık. Sağlık Müdürümüzün gruplar, hemşire ebe, polis, jandarma ve muhtardan oluşuyor. Herhangi bir mahallede vakayı öğrendikten sonra sağlık müdürlüğümüzün sitesinden bilgi alınıyor. Tespit edilen vaka bilgisi, kurulan whatsaap gruplarından timlere iletiliyor. Algoritmacı arkadaşlarımız pozitif vaka gelince burada devreye giriyor” dedi.

‘POZİTİF VAKA İLE GRUP DEVREYE GİRİYOR’

Pozitif vaka olduğunda önce muhtarın kişiyle temasta bulunduğunu söyleyen Kantay, “Öğretmen, şahsın temas ettiklerini liste haline getiriyor. Son değerlendirmeyi aile hekimi yapıyor. Bu konuda kimlerin karantina alınması gerektiği kararını aile hekimi veriyor. Aile hekimlerinden Dr. Suat Bey karantina listelerini alıp ilçe sağlık müdürlüğüne iletiliyor. Polis ve jandarma ise adreslere tebliğ ediliyor. Ekiplerimiz de karantinada bulunan vatandaşları denetliyor. Bütün bu işlemler, 24 saatte tamamlanıyor. Grupların içerisinde sağlık müdürlüğü elemanları da var. 19 ücretli öğretmenimiz de bu gruba destek veriyor” dedi.

VEFA GRUBUNA DESTEK

Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay’ın ardından konuşan Özel Bilgi Kültür Koleji Genel Müdürü İsmail Aydemir, ‘’Sosyal yardımlaşma vakfına ulaştık. Sahada çalışma olduğunu, malzeme desteklerine ihtiyaç olduğunu öğrenince olur verdik. Sahada olanların sağlığa da ihtiyacı var. Bizler böyle bir projede yer aldığımız için çok mutluyuz. Ülkemiz bu zorlu süreci mutlaka atlatacaktır. Önemli olan bir ve beraber olmaktır. Sağlığımız için lütfen evde kalmaya devam edin” ifadelerini kulandı. Özdemir, koronavirüsle mücadele kapsamında Başiskele Kaymakamlığı’na temizlik kiti bağışında bulunan Özel Bilgi Kültür Koleji Genel Müdürü Ali Aydemir’e teşekkür belgesi takdim etti.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *