Ayyıldız; Örgütlü İhanetin Hesabı Sorulacak

Ayyıldız; Örgütlü İhanetin Hesabı Sorulacak

/
/

Hükümetin zam teklifini kabul etmediklerini ifade eden BASK İl Temsilcisi Sami Ayyıldız, “Memurlar örgütlü ihanetin hesabını soracaktır” dedi.

Yetkili sendika ve hükümet arasındaki görüşmeler sona ererken geçtiğimiz gün 2020 yılı için yüzde 3,5 + 3, 2021 yılı için de yüzde 3 + 2,5 zam için imzalar atıldı. Zammın memurlar için yetersiz olduğunu belirten BASK İl Temsilcisi Sami Ayyıldız, “Bu teklif kabul edilemez. Pazarlık süreci tıkanmışsa tek yol masayı derhal terk ederek bir daha oturmamak ve tüm çalışanların katılımıyla eylemlilik sürecini başlatmaktır. Ancak Memur-Sen’in buna yanaşmaz bu nedenle toplu sözleşme süreci, memurlar açısından bitmiştir. Yetkili sendikalar toplu sözleşme adına çalıştığı belirtilen komisyonlarda günlerdir iktidar ve üst düzey bürokratlarla aralarında top gezdirerek memurları oyaladılar” dedi.

 ‘MEMUR REFAH PAYI ALMADI’

Yazılı bir açıklama yapan Ayyıldız, “Hükümetin teklifini açıklamasından 4 gün önce aynı iktidarın aynı bakanı kamu işçilerine; 2019 yılı için brüt ücreti 3 Bin 500 TL’nin altında olanların ücretlerine yapılan 150 TL’lik seyyanen artış ile birlikte yüzde 17,5, diğer kamu işçilerinin ücretlerinde yüzde 12,32 artışa imza atmıştır. 2019 yılında memurlara yapılan artış ise yüzde 10,1’dir. Kamu işçileri 2019’un ilk yarısı için yüzde 3 refah payı alırken memurlar refah payı almamıştır. Bu şartlar altında Devletin “olmazsa olmaz”ı memurlara 2020 yılı için yüzde 3,5 + 3, 2021 yılı için de yüzde 3 + 2,5 teklifi kabul edilemez. Bizim için toplu sözleşme görüşmeleri bitmiştir” dedi.

 ‘ARSIZ BİR AÇIKLAMA’

Sözleşme sürecinden sonra Memur Sen’in tavrının yapmacık olduğunu ifade eden Ayyıldız, “Bundan sonrası Memur-Sen’i memur gözünde mazur gösterebilmek için makyaj hileleri ile oyalanmaktır. ‘Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz’ açıklaması, arsız bir ‘Yetmez ama evet’  tavrıdır.  Toplu sözleşmelerin başlamasından 1 hafta önce sendikaların tekliflerini alan hükümet, 1 Ağustos’ta masaya kendi teklifi ile gelmediğinde toplu sözleşme masası terkedilmeliydi. 2019 mali yılı bütçesini TBMM’den 11 günde geçiren bir hükümete 4 adet yüzdelik rakam için 15 gün ek süre verilmemeliydi. Toplu sözleşme sürecinin dörtte üçü harcanmamalıydı” şeklinde konuştu.

 ’MEMUR SEN SÜRECİ TIKAMIŞTIR’

Sözlerini sürdüren Ayyıldız, “Yetkili sendikalar; 1 Ağustosta kasıtlı olarak masaya hazırlıksız gelen hükümete 15 günlük süre vererek süreci peşkeş çekmemeliydi. Hükumetin teklif vereceği toplantıda, Memur-Sen’in hala “madde madde sunum” yapması ortada danışıklı dövüş olduğu kuşkusunu güçlendirmektedir. Memur-Sen bilerek ve isteyerek toplu sözleşmenin kapsamı dışında top gezdirmiş, 652 maddelik taleplerle süreci tıkamıştır. 652 madde yeni mi çıktı? 652 sorun birikirken tüm hizmet kollarında yetkili olmanıza rağmen neredeydiniz? Nasıl oluyor da Cumhurbaşkanı ile bakanlarla bürokratlarla her gün kol kola fotoğraf çektirirken sayıları 652’ye varan ve çözümü çok basit konuları bugüne kadar çözmediniz ve pişkince toplu pazarlık masasına sunabildiniz?” diye sordu.

 ‘HISIMLIK İŞE YARAMADI’

Yetkili sendikaya “Bugüne kadar aklınız neredeydi?” diye soran Ayyıldız açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sadece kapsam dışına çıkmak değil, güreş minderinin dışına kaçmak değil midir? Anlaşılan iktidarla hısımlık işe yaramamıştır. İktidarla hısımlık “Diş kirası” bile etmemiştir. Bu sonu yaratanlar utanmalıdır. 15 gün ara verilmesinden beri süregelen sessizliğin hayra alamet olmadığını ve tehlike sinyalleri verdiğini, kapalı kapılar ardında kirli ve gizli görüşmelerden kaygı duyduğumuzu ifade ettik. 2002 yılından beri aynı oyun oynanıyor. Sadece oyuncular değişiyor. Yetkili sendikalar hükumetler karşısında başarılı olmak için değil, 17 yıldır ders ve ibret almamakta aynı kararlılığı sürdürüyor. Kamu görevlileri her defasında peşkeş çekiliyor.”

 ‘AYNI FİLMİ 17 YILDIR İZLİYORUZ’

“Sesimizi ve uyarılarımızı Mısır’daki sağır sultana duyurduk” diyerek sitem eden Ayyıldız, “Ancak yetkili sendikalara sesimizi duyuramadık. Yetkili sendikalar ve iktidarlar, 17 yıldır milyonlarca memurun gözünün içine baka baka aynı filmi tekrar tekrar izlettiriyor, aynı oyunu oynatıyor. Merak ediyor ve soruyoruz: İyileştirmeden vaz mı geçildi, yoksa masaya oturanların çıkarları çoktan iyileştirildi mi? Refah payına gerek mi kalmadı, yoksa refah içinde yüzenler çalışanların mağduriyetini mi umursamadı?  Açlık ve yoksulluk sınırı açıklamalarınız birer hikayeden mi ibaretti? Dayanışma aidatı altında memurları haraca bağlayamadığınız için ikramiye hakkından vaz mı geçtiniz?” ifadelerini kullandı.

‘BEDELİNİ HERKES ÖDÜYOR’

Ayyıldız son olarak “Vergi dilimi adaletsizliği, refah payı kandırmaca mıydı? Ya taban aylığa seyyanen artış? Ya 3600, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması, emekli aylıklarındaki düşüş… Sayamadığımız onlarca talebiniz ve medya karşısında saydıklarınız birer yalan mıydı? 15 gün boyunca komisyonlarda bunları konuşmadıysanız ne konuştunuz? Memurların içine düştüğü acıklı ve hazin durumun sorumlusu siyasi ve yandaş sendikacılıktır. Artık; örgütlü gücün siyasi partilere peşkeş çekilmesinin bedelini herkesin ödemek zorunda kaldığını ve yeterince sıkıntı çekildiğinin anlaşılma zamanı gelmiştir. Memurlar örgütlü ihanetin hesabını soracaktır” diye konuştu. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf