Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Asgari Ücret Cebe Girmeden Eriyecektir!

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur, asgari ücretin 17 Bin 2 TL olarak açıklanmasının ardından bir açıklamada bulundu.

Asgari Ücret Cebe Girmeden Eriyecektir!

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur, asgari ücretin 17 Bin 2 TL olarak açıklanmasının ardından bir açıklamada bulundu.

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur, açıklamasında “Asgari ücret gelişmiş ülkelerde küçük bir azınlığın aldığı maaş iken Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 57’dir. Komşumuz, henüz gelişmekte olan Bulgaristan’da bile asgari ücretle çalışanların oranı yüzde 14 iken Türkiye bir asgari ücretliler ülkesidir. Dolayısıyla asgari ücretteki artış halkımızın geniş bir kesimini etkilemektedir.

Bir asgari ücretliler ülkesi olan Türkiye’de özellikle son yıllarda hükümetin uyguladığı rasyonellikten uzak politikalar nedeniyle fatura halka kesilmekte, ek vergilerle, ek zamlarla halkımız inim inim inletilmektedir. Böylelikle asgari ücrete gelen zamlar da daha cebe girmeden hükümet tarafından eritilmektedir.

Gerçeklerin farkında olan halkımız, asgari ücretin 17 bin 2 TL olması müjde olarak görmemiş, aksine bu zammın ne zaman eriyeceğini acı bir şekilde hükümete sormuştur. Nitekim daha maaşlar yapmadan ekmekten simide, market ürünlerine bir bir zamlar gelmeye başlamıştır.

Hepimiz biliyoruz ki bir asgari ücretliler ülkesi olan Türkiye’de halkın refaha kavuşmasının yolu asgari ücrete zam yapmak değil, enflasyonu, hayat pahalılığını durdurmaktır. Hükümet ise bu noktada bırakın ümit vermeyi, ekonomik düzelme için 2026’yı işaret etmektedir. Yani, hükümete göre bu devran böyle gidecektir.

Enflasyon ve hayat pahalılığı milletimizin belini bükerken hükümetin asgari ücrete yıl içerisinde başka zam olmayacağını açıklaması da halkımız için bir ümitsizlik kaynağıdır. Hükümetin enflasyon beklentisinin gerçekleşmesi durumunda bile bu asgari ücretin kısa sürede eriyeceği belliyken, bu kararın akılla, mantıkla ilişkisi yoktur.

Bilindiği gibi biz İYİ Parti olarak asgari ücret teklifimizi 2024’ün ilk 6 ayı için 17 bin TL ikinci 6 ayı için 20 bin 500 TL olarak açıklamıştık. Enflasyon ve hayat pahalılığı sürdükçe asgari ücret eriyecek ve yılın ikinci ayına dönük çağrımız yineleyeceğimizi belirtmek isteriz. Yeni asgari ücret milletimize hayırlı olsun.” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *