Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Arpacı; Kocaeli'Nde 7 Milyon Maskeye İhtiyaç Var

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı dağıtımına dün başlanan maskelerin 2 milyon nüfusu olan Kocaeli'ne yetersiz geldiğini açıkladı. Dün Eczaneler aracılığıyla Kocaeli'nd…

Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı dağıtımına dün başlanan maskelerin 2 milyon nüfusa sahip  Kocaeli'ne yetersiz geldiğini açıkladı. 

Eczaneler aracılığıyla dün vatandaşlara 480 bin maske dağıtımı yapıldı. Kocaeli'nde bulunan 462 eczane 2 gün içerisinde 480 bin adet daha maskenin dağıtımını gerçekleştirecek. 

3 SAATTE 240 BİN MASKE TÜKENDİ 

Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı Kocaeli Paraf Haber Sitemize yaptığı açıklamada  240 bin adet maskenin 3 saatte  tüm eczanelerde tükendiğini açıkladı. Arpacı  2 milyon nüfusu olan Kocaeli'nde 1 milyon 400 bin kişinin sokağa çıktığını  ve 1 kişiye 5 maske verileceğini hesap edersek en az 7 milyon maskeye  bu kentte ihtiyaç var dedi. Ardından önemli bir konuya daha değindi. Eczanelerde maske yok dendiğinde vatandaşlar sanki eczaneler maske vermek istemiyormuş gibi bir tavır sergileyerek tartışma yaratıyorlar. Eczane ve çalışanlarımız bu ve benzeri davranışlarla çok büyük mağruriyet yaşıyor. Var olan maskeleri neden vatandaşlara vermeyelim ki açıklamasında bulundu. 

MASKELER İLAÇ DEPOLARINA GELİYOR

Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı 30 kişilik bir ekiple sahada çalışıyoruz. Her ilçe'de birer temsilcimiz var. Kocaeli'nde ilaç sıkıntımız yok. Maskeler eczanelerimize Bakanlık tarafından ilaç depolarına geliyor ve bizlerde gelen bu maskeleri ilçelere eşit bir şekilde dağıtıyoruz. İlimizde insanların maske temininde belediyelerimiz çok büyük destek veriyor. Özverili fedakarça çalışan arkadaşlarımız var. Halkımızdan  sabır anlayış ve evde kalmalarını bekliyoruz dedi. 

MESAJ GELMEDEN ECZANELERE GİTMEYİN 

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama kapsamında vatandaşlar eczanelerden ücretiz maske temini devam ediyor. Bu uygulama İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Kocaeli’de de başladı. Uygulamanın ilk gününde Kocaeli’de 240 bin adet maske 3 saatte tükendi. Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı  “Maskeler Sağlık Bakanlığı tarafından eczanelerimize gönderilmeye devam ediyor. Maskeleri ilk önce 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilimizde 39 milyon vatandaşımıza ulaştırmak için Sağlık Bakanlığı ve eczacılar olarak çalışıyoruz. Ancak ülkemizde günlük 15 milyon maske üretilmektedir. Bunun tüm illere ve sağlık çalışanlarına iletildiği düşünüldüğünde yetersiz geldiğini belirtmek istiyoruz. Maskeleri her eczanemize eşit miktarda gönderdik. Hemşerilerimizden ricamız telefonlarına gelen sms ile eczanelerimize başvursunlar. Maske olmadığında da eczanelerde tartışma ve polemik yaratmasınlar açıklamasında bulundu. 

ECZANELER MAĞDUR 

Arpacı açıklamalarında Sevgili Hemşehrilerimiz,  Maskeler Sağlık Bakanlığı tarafından eczanelerimize gönderilmeye devam ediyor. Maskeleri ilk önce 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilimizde 39 milyon vatandaşımıza ulaştırmak için Sağlık Bakanlığı ve eczacılar olarak çalışıyoruz. Ancak ülkemizde günlük 15 milyon maske üretilmektedir. Bunun tüm illere ve sağlık çalışanlarına iletildiği düşünüldüğünde yetersiz geldiğini belirtmek istiyoruz. Maskeleri her eczanemize eşit miktarda gönderdik. Siz sevgili hemşehrilerimizin telefonlarına gelen sms ile eczanelerimize başvurdunuz. Dün 240 bin adet maske 3 saatlik bir sürede ilimizdeki tüm eczanelerde tükendi. Bugün 240 bin adet maskeyi de eczanelerimize ulaştırdık ve kısa sürede tükendi.  Sizlere  10 günlük süre için  5 adet maske verilmiştir. Buradan alacağınız maskeleri sizlerin dışarı çıkarken kullanmanız gerekmektedir. Salgının kontrol altına alınabilmesi için  evden çıkılmamalıdır. Bu da maske tüketimini asgariye indirecektir. Sizlere elimizde olan imkanlar neticesinde ulaştırmaya çalışıyoruz. Ancak arz noktasında günlük üretiminin yetersiz olması nedeniyle şuan da herkese ulaştıramayacağız. Bu nedenle eczanelere ihtiyacı olan kişilerin yani çalışması zorunlu kişilerin alması gerektiğini unutmamak gerektiğini hatırlatırız. Bu maskelerin de 10 gün içerisinde yetersiz geleceğini düşündüğümüzden evdeki aksesuarlarımızı maske olarak kullanmamız şu dönemde gerekmektedir. 

FULAR, TÜLBENT, ATKI KULLANIN

Hemşehrilerimizin evde bulunan tülbent , fular , atkı yada boyunluk gibi aksesuarlarını dışarıya çıkarken kullanmaları gerekmektedir. Maskelerin sizlere ulaşmasını sağlayan gönüllü meslektaşlarımızın elinde olmayan ve işleyişin yeni olması nedeniyle yaşanan aksaklıklar olabilmektedir. Ancak bu konuda hiçbir meslektaşımız sorumlu tutulamaz. Bilim kurgu filmlerini aratmayacak ve inanması zor bir dönemden geçiyoruz. Dünyada ülkeler arasında maske savaşlarının yaşandığını görmekteyiz. Ülke olarak vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtmak sosyal devletin gerekliliğidir. Ancak tarafların görüşü alınmadan yapılan planlamanın eksik ve hatalı olduğunu yaşayarak tecrübe edindik.

Aşağıda sayacağımız sorunların acilen çözülmesi gerekmektedir 

• Maskeler steril edilerek paketlenmelidir. 

• Maskelerin daha fazla sayıda gönderilmesi gerekmektedir.

• Maske için eczaneye başvuran sayısının fazla olması nedeniyle hastalığın bulaşmasına neden olabilecektir.

• Maskelerin kısıtlı  gelmesi  daha fazla kişiye cevap vermeye sebep olduğundan  ilaç hizmetinin aksamasına neden olmaktadır. 

• Vatandaşlarımızın daha fazla maskeye ihtiyaç duyduğu bunları da uygun olmayan koşullarda tedarik etmeye çalıştığı görülmektedir. Bu nedenle halk sağlığı açısından maskeye ulaşmak için farklı planlamaların da acilen yapılması gerekmektedir.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *