Alevi Derneklerinden Sevgide Buluşalım’a Davet

Alevi Derneklerinden Sevgide Buluşalım’a Davet

/
/

Önümüzdeki Pazar günü 14.sü yapılacak ‘Sevgide Buluşalım’ etkinliği öncesi basınla buluşan Alevi Kültür Dernekleri, programa tüm vatandaşları davet etti

Antikkapı’da yapılan basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemevleri Koordinatörü Mutlu Beyazgül, Gebze Cem ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Teslim Yıldız, Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Ali Akbaş, Derince İmam Hüseyin Cem ve Kültür Evi Derneği Başkanı Nevrez Fırat, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ekber İncesu, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem ve Kültür Evi Çayırova Şube Başkanı Halil İbrahim Araz, Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Durmuş Yıldırım, Darıca Cemevi Anadolu Kültür ve Görgü Derneği Başkanı Şeref Arslan, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Kaya, Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir, Bayraktar Mahallesi Muhtarı Ali Cevat Tomardur, Mecidiye Mahallesi Muhtarı Fahrettin Korkutan katıldı.

‘EKSİK VE SKAT KALIR’

Büyükşehir Belediyesi Genel Sektereri Balamir Gündoğdu, kahvaltı sonrası etkinlik ile alakalı bilgi vererek “Bu sene 14’üncüsünü hep beraber birlik ve beraberlik içerisinde yaşayacağız. Kocaeli’de faaliyet gösteren Alevi derneklerimizi temsil eden sayın başkanlarımız ile Aleviliği, halkımıza daha iyi anlatacağız. Ayrılık gibi görünen şeylerin aslında bizim bir olduğumuzun en güzel ispatı olduğunu göreceğiz. Alevisi Sünnisiyle tek ve bütün olan milletimizin, birbirine olan gönül bağını bir kez daha bütün dünyaya Kocaeli’den haykıracağız. Bugün Türk Halk Müziği’nden ve folklorundan Alevî deyişlerini, semahını çıkartırsak geriye bir kanadı kırık kuş gibi; uçamayan, eksik ve sakat bir kültür kalır” dedi.

‘VAHŞETİ DE HATIRLIYORUZ’

Sözlerini sürdüren Gündoğdu, “Aşura Gününü anmak gayesiyle her sene olduğu gibi yine büyük bir organizasyon düzenliyoruz. Alevi-Bektaşi kültürümüzü, bilmeyenlere tanıtıyoruz. Alevi’siyle-Sünni’siyle bir ve bütün olduğumuzu, dosta - düşmana ilan ediyoruz! Sevgide Buluşalım ile sadece Kerbela’da Hazreti Peygamberimizin mübarek torunları Hazreti Hüseyin’in şehit edilişini hatırlamıyoruz. Sadece orada yapılan zulümleri, vahşeti lanetlemiyoruz. Aynı zamanda bin 400 yıllık kardeşliğimizin, daha nice bin 400 yıllar sonrasına taşınması için de sağlam temeller atmış oluyoruz” diye konuştu.

ALEVİLİĞİ ANLATACAKLAR

Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak bir panel de gerçekleştirileceğini belirten Gündoğdu, "Muharrem ve Kerbela" adlı panelde Kerbela hadisesi, konunun uzmanları tarafından ayrıntılı bir biçimde ele alınacak. Panel, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 19 Eylül 2019 Perşembe günü saat 18’de başlayacak. Konuşmacılar: Moderatör: Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan, Panelistler: Prof. Dr. İzzettin Doğan, Hazır Ali Beyazyıldırım, Prof. Dr. Halil Çivi, Prof. Dr. Mehmet Dönmez, Doç. Dr. Caner Işık. Bütün hemşehrilerimizi bu önemli panele bekliyoruz” dedi.

‘HER EVDE ALİ, HASAN, HÜSEYİN VAR’

Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner ise “14’üncüsünü yaptığımız sevgide buluşalım etkinliğini Kocaeli’de, Kocaelili hemşehrilerimizle, dernek ve yapılarımızla paylaştığımız için biz de son derece mutluyuz. Başkanımızın saydığı dernek ve muhtarlarla gönül birliği içerisindeyiz. Bütün Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızla aynı duygular içerisindeyiz. Bizim ayrı gayrı hiçbir şeyimiz yok. Bütün inançlarımızla beraber Türk toplumunun mayasını orada görüyoruz. Türk toplumunda baktığımız zaman her ailede bir Ali, bir Hasan, bir Hüseyin vardır. Hepimizin geldiği yer ayrı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Farklı dernek ve kurumların hepsini bir masa etrafında toplayabiliyor. Önemli olan bütün toplumla bu güzelliği paylaşmak. Muharrem Ayı’nın güzelliği aşurelerimizi birlikte paylaşmak dedi.

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Döner, “Yarın İstanbul Taksim’de büyük bir organizasyonla aşuremizi dağıtacağız. Hepimiz o aşureler içerisindeki taneler gibiyiz. Biz bu sevgiyi, barışı hep beraber, kurum önderleri olarak başkanımız öncülüğünde bütün bu güzelliği toplumumuza yaymamız gerekiyor. Tahir Başkanımızdan önce İbrahim Başkanımıza da teşekkür ediyorum. Yardımında bulunmadığı hiçbir yapı, dernek yok. Her kuruma, her köye, her derneğe yardım etmiştir ve eşit şekilde yaklaşmıştır. Ben bu anlayışın bütün Türkiye’de yaygınlaştığı sürece sevginin, barışın daha egemen olacağını düşünüyoruz. Etkinliğimize sadece Alevi vatandaşlarımızı değil bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

ERKAN CEM-İ YAPILACAK

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde 22 Eylül Pazar günü Saat:13.00’da başlayacak olan 14.Sevgide Buluşalım etkinliği Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek. 14. Sevgide Buluşalım etkinliğinde, Cem Çelebi ve Orketrası ile Ender Balkır ve Orkestrası tarafından deyişler söylenecek ve Kur-an-ı Kerim tilaveti okunacak. Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği’nden Mustafa Dede yönetiminde Erkan Cem-i yapılacak ve ardından dua ve aşure dağıtımı ile program sona erecek.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf