AKCİĞER KANSERİNİ KAPALI AMELİYATLA İYİLEŞTİRİYORLAR

AKCİĞER KANSERİNİ KAPALI AMELİYATLA İYİLEŞTİRİYORLAR

/
/

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı olarak yapılan akciğer kanseri ameliyatları, açık ameliyata göre daha avantajlıç

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi hizmet kalitesini artırmaya devam ediyor. Günümüzde de önemli bir sorun haline gelen akciğer kanserlerinin cerrahi tedavisi Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doktor Op. Dr. Hatice Eryiğit Ünaldı tarafından torakoskopik cerrahi (VATS yöntemiyle yapılmaya başlandı.

AÇIK AMELİYATTAN DAHA AVANTAJLI

Ameliyatların pek çoğu kapalı-video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS)- olarak uygulanıyor. Yapılan ameliyatlar ile akciğer kanseri/ kitle/ kist, mediasten/ timus bezi hastalıkları, pnömotoraks- akciğer sönmesi-, aşırı el-koltukaltı- ayak terlemesi, göğüs duvarı hastalıklarının tedavisi gerçekleştiriliyor.  Akciğer kanserine erken tanı konulduğunda cerrahi ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Önceki yıllarda torakotomi denilen ve uzun cilt kesileri ile yapılan ameliyat, görüntüleme sistemleri yardımıyla artık kapalı (VATS) yapılıyor. Böylece hastalar ameliyat sonrası ilk 2 saat içerisinde yürüyebilirken ağrıları daha az oluyor. Torakotomi yapılan hastalara göre daha erken taburcu edilen kapalı ameliyatlı hastalar, günlük yaşantılarına da daha hızlı dönüyor.

HASTALARA BİLGİ VERİLDİ

Hastalara yapılan kapalı akciğer ameliyatın (torakoskopik) bazı üstünlüklerinin olduğu bilgisi verilerek bunlardan başlıcalarının ameliyatın kısa sürmesi, ameliyat sonrası ağrının daha az hissedilmesi, ameliyatların komplikasyonları, hastanede kalış süresinin az olması, ameliyat sonrası yoğun bakım gerekmediği, hastanın daha kısa sürede normal hayatına geri dönmesi gibi avantajlarının olduğu belirtildi. Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş tarafından ise “Hastanemizde tıbbi güncel yöntemlerin sürekli olarak yakından takip ediliyor. Hastanenin üroloji kliniğinde de laparoskopik cerrahi işlemlerin yapılmaya başlandı” dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf