Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

9 TL'ye Yükselen Fevziye Cami Tuvaleti İptal İçin Komisyona Gitti

İzmit Belediye Meclisi’nde ücretli olması sebebiyle vatandaşların oldukça şikayet ettiği Fevziye Cami tuvaleti ihalesinin iptali gündeme geldi. İlgili madde komisyona havale edilirken mayıs ayı meclisinde tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

9 TL'ye Yükselen Fevziye Cami Tuvaleti İptal İçin Komisyona Gitti

İzmit Belediye Meclisi’nde ücretli olması sebebiyle vatandaşların oldukça şikayet ettiği Fevziye Cami tuvaleti ihalesinin iptali gündeme geldi. İlgili madde komisyona havale edilirken mayıs ayı meclisinde tekrar gündeme gelmesi bekleniyor.

Yerel seçimlerin ardından İzmit Belediye Meclisi’nin yeni dönem ilk toplantısı bugün gerçekleştirildi. Belsa Plaza’da bulunan Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, ikinci dönemine başlayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlık yaptı. 34 gündem maddesiyle toplanan Meclis’te önemli gündem maddeleri yer aldı.  İzmit Belediye Meclisi’nde komisyon üyelerinin belirlenmesi başta olmak üzere, içlerinde bazıları kent için hayli önemli 29 gündem maddesi görüşülerek karara bağlanacak. Seçim sonucunda seçilen 37 meclis üyesi 5 yıl boyunca görev yapacak. 37 meclis üyesinin koltuk dağılımı CHP: 22, AK Parti:12, MHP: 3 olarak gerçekleşti. CHP grubu 2019-2024 döneminde azınlık durumundayken; bu dönem meclis çoğunluğunu elde etmiş oldu.

TUVALET İHALESİ İPTAL KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Nevzat Doğan döneminde İzmit Belediyesi’nin ihale ile 8 yıllığına işletmeye vermiş olduğu Fevziye Cami’nde bulunan umumi tuvaletin ihalesi de Meclis gündeminde yerini aldı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Yeni Cuma’da olduğu gibi Fevziye Cami tuvaletinin de ücretsiz olacağının sözünü vermişti. Meclis’te gündeme gelen tuvaletin ihale iptali ise komisyona havale edildi.

GEÇMİŞİ GERİDE BIRAKIP ÇOK ÇALIŞACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUM

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “Gülümse İzmit diyerek yola çıktık. Seçim döneminde vurguladığımız üzere rant değil halın belediyesiyiz. Beş yıllık sürede çalışmalarımızı bunun üzerine gerçekleştirdik. Şehrimizi geliştireceğimiz projeleri hayata geçireceğimize inanıyoruz. Bu meclisin kentin yararına, oy birliği ve yapıcı muhalefet anlayışı ile destek vereceğimizi belirtmek istiyorum. İzmit’i daha yaşanabilir ve modern bir kent yapma hedefimizden vazgeçmeyeceğiz. 5 yılda şeffaf ve hesap verilebilirlik çerçevesinde hizmet ettik. Geçmiş meclisimizde zaman zaman gerildik ama geçmişi geride bırakarak yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Geçtiğimiz dönem burası kentin seçilmiş başkanına birkaç kişinin sürekli hakaret ettiği, iftira attığı bir alan oldu. Vatandaşımız gereken cevabı verdi. Yeni dönemde bu sahneler bu mecliste yaşanmamasını diliyorum. 400 bin İzmitliye çok çalışacağımıza eşit hizmet için söz vermek istiyorum. Milletimizin takdiri ne ise o takdir başımızın ve gözümüzün üstündedir. Yeni dönem tüm İzmit’e hayırlı olsun”

İZMİT BELEDİYESİ KREŞ MÜDÜRLÜĞÜ KURULUYOR

İzmit Belediyesinin Nisan ayı meclis toplantısında Kreş Müdürlüğünün kurulmasına oy çokluğu ile karar verildi. İzmit Belediyesinin 2024 yılı Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleşti. Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı. Meclis toplantısında 34 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Gerçekleşen meclis toplantısı sonucunda Kreş Müdürlüğünün kurulmasına oy çokluğu ile karar verildi. İzmit Belediyesinin bünyesinde bulunan ve halka hizmet veren kreşler, bu müdürlük bünyesi altında hizmet verecek.

BAŞKAN HÜRRIYET, “2023 YILINDA EK BÜTÇE YAPMAK ZORUNDA KALMADIK”

İzmit Belediye meclis toplantısında 2023 yılına ait faaliyet raporunu sunan Başkan Hürriyet, “2023 yılında bütçe tahminlerimizi gerçekçi bir şekilde belirleyip ek bütçe yapmak zorunda kalmadık” dedi. İzmit Belediyesinin 2024 yılı Nisan ayı meclis toplantısı gerçekleşti. Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı. Meclis toplantısında 34 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

“EK BÜTÇE YAPMAK ZORUNDA KALMADIK”

Meclis toplantısında faaliyet raporunu sunan Başkan Hürriyet, “2023 yılı itibariyle, Faaliyet Gideri : 1 milyar 479 milyon 794 bin 494 lira 63 kuruş. Faaliyet Geliri ise 2 milyar 82 milyon 941 bin 26 lira 57 kuruş gerçekleşmiş olup; 603 milyon 146 bin 531 lira 94 kuruş olumlu faaliyet sonucu oluştu. Ek bütçe yapmadık. 2023 yılında bütçe tahminlerimizi gerçekçi bir şekilde belirleyip ek bütçe yapmak zorunda kalmadık.

BAŞKAN HÜRRİYET RAKAMLAR PAYLAŞTI

Yüzde 80 ile devraldığımız bütçe borç oranı 2023 sonu itibariyle yüzde 40’lara düştü. 2018 yılı bütçesi 255 milyon lira İzmit Belediyesi’nin borcu 207 milyon liraydı. 2024 yılı bütçesi 2 milyar 24 milyon lira olan belediyemizin toplam borcu 890 milyon lira olup bu borcun 281 milyon lirası (araç+eyt kredisi) olarak hesaplara yansımıştır. Yani İzmit Belediyesinin kamu ve piyasa borçları gün itibariyle 600 milyon lira olup bütçeye oranı yüzde 25 civarındadır.

VARLIK ARTIŞI

2018 yılında 433 milyon lira olan varlıklarımız 2023 yılı itibariyle bir milyar Türk lirasına ulaşmış olup bu varlıkların enflasyon muhasebesi ile düzenlemesi neticesinde varlık değerinin 4 milyar liranın üstünde olduğu görülmektedir. Ciddi bir varlık artışı sağladık. Toplamda 260 milyon liralık araç kredisi ile 220 adet hizmet araç ve iş makinesi satın aldık.

BASKI OFİSİ KURULARAK TASARRUF YAPILDI

Belediyemizin kendi öz kaynakları ile üretime başladığı Baskı Ofisinde 1 adet 320 cm Dijital Baskı Makinası, 1 adet vinil dikiş makinası, 1 adet kuşgözü çakma makinası, 2 adet bilgisayar bulunuyor. Bütün billboardları 2 günde basabilecek kapasitede olan Baskı Ofisi, toplamda 400 adet billboard baskısının yanı sıra branda, roll-up, etiket baskı gibi 2117 baskı gerçekleştirdi.

136 PERSONEL EMEKLİ EDİLDİ

2023 yılı içerisinde 7 memur, 28 kadrolu işçi ve 101 İşçi Statüsündeki personel olmak üzere 136 personelin emeklilik nedeniyle işten ayrılış işlemleri yapılmıştır. 2019 yılı Nisan ayı itibariyle 1455 personelin çalıştığı İzmit Belediyesinde 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle 1719 kişi istihdam edilmektedir” dedi. Başkan Hürriyet daha sonrasında ise müdürlük faaliyetlerini paylaştı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *